Olajos magvak – kisokos

Éljenek az olajos magvak! Ezt talán már mindegyikőnk tudja. Valamilyen forrásból már eljutottunk oda, hogy tudjuk, ezek a kis ropogós rágcsák, nem csak hihetetlenül finomak, de tényleg szuperegészségesek is és a szervezetünket számtalan módon, oldalról támogatják.

A legismertebbek közé tartozik hazánkban a dió, a mandula, a földimogyoró, törökmogyoró, kesudió… Pedig van még pár, amivel bizony érdemes megismerkednünk, megkóstolnunk és időről időre fogyasztanunk!

No de nézzük át röviden, milyen magvakat találhatunk és melyiket miért érdemes fogyasztani?!

  1. Brazildió vagy másnéven paradió: az Amazonas vidékéről származó, óriás, vadon növekvő fa magja, de maga a paradió is tekintélyes méretű, többi társához képest. Nagyon finom, édeskés, jellegzetes, karakteres ízű olajos mag, mely gazdag szelénben (már néhány szem is fedezi a napi szükségletünket), foszforban, káliumban és magnéziumban, E-vitaminban. Az E-vitamin és a szelén együttesen csökkentik a szívinfarktus és más érbetegségek kialakulásának, kiújulásának kockázatát; támogatja a pajzsmirigy megfelelő működését. A brazildió az egészséges bőr és haj egyik nagyszerű támogatója. Gazdag fehérjében, és magas a zsírtartalma, melynek nagy része telítetlen zsírsav.
  2. Dió: Talán ez a legismertebb és legnépszerűbb olajos mag hazánkban és Európa-szerte is. Befolyásolja az idegrendszer munkáját, javítja az emlékezetet és a koncentrációt. A magas foszfortartalom felelős a dió agyra gyakorolt ​​kedvező hatásáért. Gazdag Omega-6 és Omega-3, többszörösen telítetlen zsírsavakban is, melyek megfelelő védelmet nyújtanak a stroke és a szívroham ellen, erősítik az idegrendszert, csökkentik a rossz koleszterinszintet, és szükségesek a magzat megfelelő fejlődéséhez. Említésre méltóan magas a magnézium, a B6-vitamin és a cink-tartalma is.
  3. Fenyőmag: noha ez nem kifejezetten az a mag, melyet nagy kedvvel ropogtathatnánk nyersen, mint egy snack-et (a többi magtól eltérően), mégis rettentően hasznos kis apróság. Előnyeit (és igazi ízét, aromáját) azonban, pirítva tésztaételekhez, pestohoz adva tudjuk kiélvezni. Magas a cink és a K-vitamin tartalma. de az A, C, E, és komplex B-vitamin forrás is. A cink mellett bőven található benne foszfor, kálium, magnézium, vas, kalcium és nátrium is. A fenyőmagot természetes öregedésgátlónak, nyugtatónak is tartják.
  4. Kesudió: Nagy örömünkre, a tapasztalatunk az, hogy ez egyre népszerűbb magféle nem csak a fiatalok, de az idősebb korosztály körében is. És milyen helyesen is (t)eszik! Nyersen, vagy pörkölve; sózva vagy natúron, mindenhogy megállja a helyét, ha csak az ízlelőbimbóinkat akarjuk kényeztetni. Bár itt sem csak az ízélmény a lényeg. A kalóriatartalma nem vészes, zsírtartalma pedig alacsony más dióféléhez viszonyítva. Az olajsav tartalma azonban kifejezetten jótékony, egészséges a szívnek, antioxidáns hatása miatt pedig csökkenti, megelőzi az egyes szívproblémák kialakulását. Gazdag magnéziumban, vasban és cinkben, rézben. A magnézium csökkenti a vérnyomást, támogatja a csontok épségét, támogatja az idegeket, izmokat, ereinket, sőt a fogínyvérzés megelőzésében vagy csillapításában is hasznos a fogyasztása. Számos kóros állapot megelőzésében vagy terápiás étrend kiegészítésben társunk: csökkenheti az epekő kialakulását, a flavonolok harcolnak a rákos sejtek ellen, réztartalma pedig ezen tulajdonságát csak erősíti. Serkenti az emésztést, vastartalma pedig vérképzésünket regenerálja.
  5. Makadámia dió: Talán ezt ismerik a legkevésbé, pedig nagyon különleges kis csemege. Lágy, krémes, jellegzetes ízű. Gazdag: A-, B-, és E-vitaminban, tartalmaz, fehérjében, rézben, vasban, tiaminban, cinkben, folsavban, kalciumban, foszforban, magnéziumban és káliumban! (Ugye milyen széles a repertoár, ilyen pici maghoz képest?!). Olyan antioxidánsokkal rendelezik, mint a polifenolok, aminosavak és a szelén. Emellett magas a rosttartalma is.
  6. Mandula: Nos talán ő a dió után a második, harmadik legnépszerűbb olajos mag. Kicsik és nagyon kedvence ez a ropogós, számtalan módon feldolgozott és számtalan módon használható, fogyasztható gyümölcs. Natúron, nyersen, pirítva, fűszerezve, csokiba mártva, karamellizálva, blansírozva, szeletelve, darabolva, lisztté őrölve…. Rengeteg lehetőségünk van. Kiváló B1-, B2- és B6- és E-vitamin forrás. Ásványi anyagai közül a rengeteg kálium, kálcium, magnézium említendő, de nagy mennyiségben tartalmaz foszfort, vasat, mangánt és cinket is.
  7. Pekándió: Külsejében meglehetősen hasonlít a hagyományos dióra. Az egyik legfinomabb dióféle, mégis még több értékes tápanyagot tartalmaz, mint a megszokott rokona. Rendkívül magas antioxidáns-tartalommal bír, 19 vitamin és ásványi anyag található benne: A-, E-, B1-, C-, K-vitaminokat, cinket, kalciumot, magnéziumot, káliumot, magnéziumot, mangánt, foszfort, fehérjét és cinket is tartalmaz.
  8. Törökmogyoró: Sokaknak a csokoládé el se képzelhető e nélkül és a jól ismert kakaós mogyorókrém is ennek a finomságnak köszönheti népszerűségét. De nem csak krémesítve vagy magában fogyasztása miatt szeretjük, hiszen ugyanolyan áldásos, mint bármely fent említett mag. Gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban: E- és B-vitaminban, vasban, magnéziumban, cinkben, foszforban és káliumban. Az összes mogyorófaj közül a törökmogyoró olajtartalma a legmagasabb, mégsem terheli a szívet és az érrendszert, sőt, előnyösen befolyásolja a koleszterinszintet.

Bármely olajos magot is válasszuk, és bármely forma is nyerje el a tetszésünket, biztosan helyesen döntünk. Támogatjuk az egészségünket, és a kedvünknek is jót teszünk, hiszen mind-mind ízletes, ropogós nassolnivaló, lassú felszívódású szénhidrát.

Tedd a kosaradba az ajándékodat,

nehogy itt felejtsd!

Köszönjük,hogy olvasod a blogunkat!

Ezért megajándékozunk egy kis csomag hibiszkusz virág teával!