Elérkeztünk az új évbe, és biztosak vagyunk benne, hogy a legtöbben megint fogadalmakkal indítottunk. Az egyik leggyakoribb fogadalom pedig, hogy az új évben egészségesen fogunk táplálkozni. Na már most ezért a legtöbben drasztikus változtatásokkal kezdenek, kőkemény diétát folytatnak, megvonják önmaguktól a finom falatokat, az édességet, péksüteményeket, és mindent, ami – valljuk be – feldobja a napjainkat. De ki mondta, hogy egészségesen nem ehetünk édeset? Vagy kenyeret, pékárut?
Nem hedonizmus, ha szeretünk ízletesen étkezni, ha nem vetjük meg az édes ízt. A megoldás ott kezdődik, hogy bizonyos alapanyagokat kicserélünk a konyhánkban. Például fehér liszt helyett másféle lisztet keresünk, cukor helyett valamely cukorhelyettesítőt. Sok rostot, zöldséget, gyümölcsöt és folyadékot (elsősorban tiszta vizet) fogyasztunk. Illetve persze ne legyünk túl szigorúak magunkkal!
Ha valaki pont ezen az életmódváltáson gondolkozik, akkor mutatunk egy nagyszerű receptet. Sőt, igazából rögtön kettőt. Ugyanis a mazsolás kuszkusz készíthető édesen és sósan is. Lehet valamilyen sós, fűszeres főétel mellett köret, de akár desszert is. Néhány hozzávalót cserélünk ki csupán.
No lássuk is!
Mazsolás kuszkusz recept – sósan
Édeskés ízvilág marad, ezért főleg fűszeres ételek mellé ajánljuk, de könnyű egytálételként is megállja a helyét.
Hozzávalók:
- 4 db nagyobb répa
- 2 marék mazsola vagy aranymazsola
- só
- bors
- fokhagyma
- olívaolaj
- 2 marék kuszkusz
- 1 csokor friss petrezselyem
Elkészítése:
Egy lábasban öntöm a kuszkuszt, megsózom és körülbelül dupla mennyiségű vízzel leforrázom, majd lefedem. Körülbelül 10-15 perc alatt magától megdagad, megpuhul.
A répát 3-4 centiméteres, fél centi vastag csíkokra vágom, majd kevés olívaolajon megpárolom, enyhén megpirítom. Sózom, borsozom, ízlés szerint fokhagymával összepirítom.
Ha pici levet eresztett, hozzáadom a mazsolát, majd együtt is párolom nagyjából 5-6 percig. Akkor van kész, amikor a répa még nem vajpuha, és még van egy kis leve az egésznek.
Megszórom egy nagy marék friss, apróra vágott petrezselyemmel és az egészet összekeverem a közben megpuhult kuszkusszal.
Fűszeres húsok, főételek mellé kínálom, de ha pici natúr vagy görög joghurtot adok hozzá, akár hidegen, önmagában is fogyasztható. (Extra tipp: akár gránátalmával is összekeverhetem, frissítő, ízletes, könnyű étel.)
Mazsolás kuszkusz recept – édesen
A kuszkusz sokoldalú alapanyag, nagyon szeretjük itthon. Egyrészt rettentő egyszerű elkészíteni. A konyhában nem túl jártas férjem telefonos segítség nélkül is megcsinálja.:) Másrészt akár édességre, akár sósra vágyunk, mindenhez tudjuk használni.
Korábban már mutattam egy „tejbekuszkusz” receptet. Most pedig egy habos, puha, kókuszos recepet mutatok.
Ha van aprónép a családban, akkor ők is nagyon fogják értékelni (bár a mazsola sokaknál kérdés, nálunk mindenki nagyon szereti).
Hozzávalók:
- 250 g kuszkusz
- kb 5 dkg mazsola
- 10 dkg barack / eper / banán (tetszőleges gyümölcs)
- 10 dkg keserű csokoládé
- 0,5 dl rum
- 4 dl tej vagy növényi ital
- 2 dl tejszín, kemény habbá verve
- 2 evőkanál kókuszreszelék
- 10 dkg xilit vagy 15 dkg eritrit
- fél vaníliarúd kikapart magja vagy 1 evőkanál vaníliás cukor
- 1 reszelt citromhéja
- 1 csipet só
Elkészítése:
A tejet a cilittel, a vaníliával a reszelt citromhéjjal, a kókuszreszelékkel és egy pici sóval felforralom. Hozzáadom a kuszkuszt, párszor átkeverem, majd félreteszem és fedő alatt 10-15 percig hagyom állni, majd kihűlni.
Eközben a gyümölcsöt megtisztítom, apró falatokra kockázom, a mazsolát rumba vagy rumaromába áztatom, a csokoládét pedig nagyobb darabkákra tördelem.
A kihűlt kókuszos kuszkuszt óvatosan összeforgatom a felvert tejszínhabbal, és kisebb poharakba vagy tálkákba töltöm. (Két lehetőségünk van. A mazsolát hozzá is keverhetjük, de ha van a családban olyan, aki nem igazán szereti a mazsolát, akkor inkább csak szórjuk azokra az adagokra, amik biztosan el fognak fogyni.
Mindent megszórom a csokoládéval és a gyümölcsdarabokkal. Alaposan lehűtve tálalom.