Ha a kedvenc olajos magvakat kell sorolni, a pisztácia minden bizonnyal ott szerepel az előkelő első három között. Ennek viszont a testünk is örülhet, mert amellett hogy finom, egyedi, utánozhatatlan ízű mag, de számos, egészségre gyakorolt pozitív hatással is rendelkezik.
A különböző magvajak / – krémek nem csak az előzőeket tudják, de új lehetőségeket teremtenek a konyhai felhasználás során. Te tudtad, hogy mi is a pisztáciavaj és mi mindenre használható?
Mi az a pisztácia vaj?
Először is, tisztázzuk hogyan is készül maga a pisztáciakrém?! A pisztácaivaj pörkölt, sótlan, pisztáciából készül, így érhető el a legkiválóbb íz és aroma. Tökéletes kenyérre vagy puffasztott rizsre kenve; szendvicsekhez, fagylalthoz, palacsintához, de különféle házi készítésű süteményeinkhez is adhatjuk. Szinte végtelen lehetőségünk nyílik általa.
A pisztáciát pedig, melyet egykor zöld aranynak is neveztek, nem csak íze teszi különlegessé, hanem tápértéke miatt is igen értékes, hisz antioxidánsok – lutein, zeaxantin, tokoferolok (E-vitamin) – kincstára. Ezen kívül vasat, kalciumot, magnéziumot, mangánt, foszfort, káliumot és cinket is tartalmaz. A pisztácia emellett B-vitamin gazdag forrása is, és a diófélék közül a legmagasabb rosttartalommal rendelkezik.
A pisztácia(vaj) jótékony tulajdonságai
Ahogy már írtuk, a pisztácia ásványi anyagokban, nyomelemekben gazdag mag, mely ugyanannyira ízletes, mint amennyire egészséges! Számos egészségre gyakorolt pozitív hatással rendelkezik: csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedéseket és azok kockázatát. Fogyasztásával, káliummal, rézzel, magnéziummal, kalciummal, mangánnal, cinkkel, foszforral, vassal, szelénnel töltjük fel szervezetünket, de kiemelkedő B-vitamin, E-vitamin és folsavforrás is. Erősíti az immunrendszerünket, rákmegelőző hatású, védi a szemet, jót tesz a bőrünknek, idegrendszerünknek, gyulladásgátló és gombaellenes hatású (A- és E-vitamintartalmának köszönhetően). Felveszi a harcot a cukorbetegség ellen (foszfortartalma miatt), csökkenti az LDL („rossz”) koleszterinszintet, illetve szuper antioxidáns.
A benne található fehérjéknek és egészséges zsíroknak köszönhetően ideális táplálékkiegészítő sportolók számára.
A pisztáciavaj felhasználása
A legegyszerűbb, amire mindenki gondol elsőre, hogy puffasztott rizsre, kenyérre kenjük. De itt természetesen nem áll meg a történhet. Hozzáadhatjuk a házi fagylalthoz, megkenhetjük vele a palacsintát. Ha tortát szeretnénk sütni, a piskóta tésztájához is keverhetünk belőle, és tetszés szerinti réteget ezzel (is) meg lehet kenni.
Süthetünk vele omlós kekszet is!
Keverjünk össze alaposan 180 g tönköly vagy zabpehely lisztet, fél teáskanál szódabikarbónával, egy pici sóval, 120 g vajjal, 150 gram xilittel (vagy 180 gram eritrittel), 1 tojással (50g) és kb 150 g pisztáciavajjal. 180 fokon aranybarnára sütjük (kb 15 perc). Keverhetünk hozzá apróra vágott étcsokit vagy mandulát.
Remekül passzol még a muffinhoz, házi bonbonokhoz is!
Akármit is választunk, egy roppant különleges csemegét alkothatunk vele, mellyel garantált sikerünk lesz a családban!