A kesudió élettani hatása – minden, ami még érdekelhet

Pár hete már megosztottunk egy rövid cikket a kesudióról. Az utóbbi időszakban pedig azt tapasztaljuk, hogy egyre több kérdést kapunk termékekről, táplálkozási szokásokról, sőt, konkrét cikkekkel kapcsolatban is. Ugyanígy, a kesudióról is még érkezett sok kérdés, ezért igyekszünk alaposabban körüljárni a témát és még egy, picit részletesebb bejegyzést készíteni.

Nagyjából összefoglaltuk a főbb tudnivalókat a kesudióról és a kesudió jótékony hatásairól, de mégis vannak olyan pontok, amelyeket érdemes tisztázni.

Mennyi az ajánlott kesudió napi adag?

Az olajos magvakról köztudott, hogy egészségesek, számtalan vitamin és ásványi anyag forrásai, segítik az emésztést, esszenciális zsírsavakat tartalmaznak, jót tesznek a szívnek, a csontoknak, a bőrnek, és még megannyi szuper tulajdonságok emelhető ki. Tökéletes, ízletes nasi, de mint minden esetben itt is fontos a mértékletesség, ezt is túlzásba lehet vinni, aminek már pont, hogy kellemetlen velejárói lehetnek.

A konkrét mennyiség függ súlytól, nemtől, de általában körülbelül egy bő maréknyi, vagyis úgy 50 gramm (30-35 szem).

A kesudió tápártéke

A kesudió páratlan növény, mely támogatja szívünk egészségét, a csontok épségét, az idegeket, izmokat, ereinket. Csökkenti a magas vérnyomást, az epekő kialakulását. Fogyasztásával a bőrünknek, hajunknak is kedvezünk.

100 grammban úgy 15-18 gramm fehérje található, kb 3 gramm rost. Vitaminokban és ásványi anyagokban dúskál, 100 grammjában  260 mg magnézium, 6-7 mg vas, 5-6 mg cink, 590 mg foszfor, 1650 mg mangán, stb található. Szelénből pedig nagyjából a napi előirányzott mennyiség 35%-át fedezi.

Kesudió vitamin tartalma

A vitaminok közül leginkább a B-vitamint (komplexen) tartalmazza, de tartalmaz még 35 µg K-vitamint (100 grammja) és kevés C- és E-vitamint is.

Kesudió diéta

Nos sokféle diétáról, étrendről hallani. Azt is olvashatjuk néhol, hogy szinte csak és kizárólag egyféle ételt visz be a napja nagy részében. Azonban azon kívül, hogy a monotonitás miatt az ilyen diétára mindenki ráun előbb-utóbb és csak többet eszik azután, de még egészségtelen is, hiszen a szervezet számára szükséges tápanyagokat nem lehet egyetlen anyagból bevinni. A kesudió diéta sem azt jelenti tehát, hogy egésznap ezt rágcsáljuk.

Viszont okosan, szépen belecsempészhetjük az étrendünkbe. Tehetjük levesbe, készíthetünk vele egytálételeket, vagy akár különféle desszerteknél is használhatjuk. (Vagy a legegyszerűbb megoldás, ha vegyesen más magvakkal, almával elropogtatjuk. 🙂 )

Kesudió kalória tartalma

A kalória, pontosabban a kilókalória, amiben adott élelmiszer tápértékét kifejezzük (egyebek mellett) nagyon fontos szempont lett manapság. Pedig nem csupán azt kell elolvasni, hogy „kesudió kcal”, hanem azt is tudni kell, hogy miből visszük be azt a mennyiséget, terheli-e a szervezetünket, a vércukorszintet.

100 gramm kesudió körülbelül 600 kcal-t tartalmaz.

A kesudió szénhidráttartalma

A szénhidrátra főleg igaz az, mint az előbbi. A lassan felszívódó szénhidrátok hiába rendelkeznek esetleg magasabb értékkel, mégsem terhelik meg a gyomrunkat, vércukrunkat. 100 gramm kesudióban nagyjából 29 g széndhidrát található (amiből mindössze kb 5 gramm a cukor).

 

Akárhogy is nézzük, egy roppant egészséges magról van szó, amit napi szinten érdemes fogyasztanunk! Próbáld ki valamelyik receptünket vagy oszd meg velünk a saját kedvencedet!

Tedd a kosaradba az ajándékodat,

nehogy itt felejtsd!

Köszönjük,hogy olvasod a blogunkat!

Ezért megajándékozunk egy kis csomag hibiszkusz virág teával!