Kedvelt lisztek a konyhában – a köles és a hajdinaliszt

Többféle lisztet is kínálunk és ezekről összefoglaló cikket is olvashattatok már és persze számos recepttel találkozhattunk a blogunkon.

Mégis érdemes kiemelni, és picit részletesebben megismerni két olyan lisztet, amelyet bárki könnyedén használhat a konyhában és válthatja le a hagyományos fehér búzalisztet, ez pedig a köles és a hajdina liszt.

A köles liszt

A kölest (és a belőle készült köles lisztet) szerencsére az utóbbi évtizedekben újra felfedezték. Élettani hatásai és íze is méltán rászolgál a népszerűségre.

Tápanyagban gazdag gabonaféle, mely a fogyókúrázóknak is ideális, hiszen alacsony a kalória- és a magas a rosttartalma.

A köles liszt javítja az anyagcserét és csökkenti a „rossz” koleszterinszintet. Nagy mennyiségben tartalmaz magnéziumot, vasat, cinket, mangánt, foszfort, káliumot, kalciumot, szilíciumot, rezet, nátriumot, valamint C-, P-, E- és komplex B-vitamint tartalmaz. Vas és magnéziumtartalma miatt remek megoldás a vérszegénységgel vagy krónikus fáradtsággal küzdők számára. Bizonyítottan csökkenti a migrénes rohamok számát és kordában tartja az asztmát.

Rengeteg más pozítiv tulajdonsága is van még ezen kívül: Prebiotikumként működik (hozzájárul a jó baktériumok mennyiségének növeléséhez), javítja a hangulatot (segíti a szerotonin termelődését), jó minőségű fehérjeforrás (csupán 50 gramm fedezi a napi javasolt fehérjebevitel 12 százalékát).

A köles lisztet számtalan módon használhatjuk: sűrűsíti a leveket, szószokat, kenyérhez, palacsintához, süteményekhez adhatjuk. Kellemes, enyhén édeskés íze van.

Blogunkon is sokféle receptet találsz, köztük a köles liszt felhasználására is adunk tippeket!

 

A hajdina liszt

A hajdina, amit sokan pohánka néven ismernek, egy, a keserűfűfélék családjába tartozó növény, amelyet mégis sokszor a gabonafélékhez sorolnak, mert lisztes szilikát tartalmú magját a búzához hasonlóan fogyasztják. Barnás magjai vannak és kellemes íze, jellegzetes, enyhén diós. Tápanyagban rendkívül gazdag növény, melyet natúr, pörkölt változatban is fogyasztanak, illetve lisztje is népszerű és számos módon használható.

Értékes vitaminforrás és antioxidáns, a B-vitamcsoport majdnem minden tagját tartalmazza, valamint E-vitamint, P-vitamint (rutin) és flavonoidokat.

A hajdinát régen a hajdinát a magas vérnyomás csillapítása miatt is fogyasztották, mint gyógynövényt. A P-vitaminnak köszönhetően erősödnek a kötőszövetek, az érrendszer, a rutin részt vesz a sejtfal regenerálódási folyamatában, továbbá használják a vénás betegségek kezelésénél.

Magas rosttartalmának hála, támogatja az emésztést, használható a székrekedés kezelésében, és egyes daganatos megbetegedések (pl. vastag- és végbéldaganat) megelőzésében.

A hajdina és lisztje alkalmazható a Candida fertőzés kezelésére ajánlott diétában. Eszerint az étrend szerint nem fogyaszthatók fehér lisztből készült kenyerek, pékáruk, kelt tészták. Ezek kiváltására a teljes kiőrlésű lisztből előállított készítmények mellé a hajdinából készült termékek is felsorakozhatnak. A kórképben megnőtt B-vitamin- és nyomelemszükséglet fedezésére is jól felhasználható a hajdina.

A kéntartalmú aminosavak (pl metionin) a máj elzsírosodását és betegségeit segíti. A hajdina liszt gazdag metioninforrás, ennek köszönhetően alkalmas gyógyétrendbe történő beépítésre is.

Receptjeink közül ajánljuk:

Bármely lisztet is választjuk, több tápanyagot, rostot, vitamint, ásványi anyagot fogyasztunk így, mint a hagyományos liszt esetén.

Tedd a kosaradba az ajándékodat,

nehogy itt felejtsd!

Köszönjük,hogy olvasod a blogunkat!

Ezért megajándékozunk egy kis csomag hibiszkusz virág teával!