Folytatjuk tovább a keleti csemegék, ételek sorát, s megmutatjuk az egyik nagy kedvencünket.
Laktató, fehérjedús, fűszeres, ropogós, még sem terheli a gyomrot. Vagyis egyszerűen isteni! Ez pedig nem más, mint a falafel, még pedig, ahogy mi készítjük.
Az előkészítése több időt vesz igénybe, mint maga az elkészítése. Megéri a beletett munka, mert minden esetben hatalmas siker övezi.
Friss vagy tabouleh salátát, pitát és hummuszt, esetleg tahinit kínálok hozzá. Utóbbiakat pedig szintén könnyedén el lehet otthon készíteni.
Na de lássuk a receptet!
Hozzávalók:
- 45-50 dkg csicseriborsó
- 1 kis fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- friss petrezselyem
- friss koriander
- 1 ek római kömény
- 1 tk szegfűszeg
- 1 tk fűszerpaprika
- himalája só
- bors
- ízlés szerint: kardamom
- fél tk sütőpor
- 1-2 ek teljes kiőrlésű vagy fehér tönkölyliszt, esetleg zabliszt
- 2-3 ek. víz
Elkészítése:
Az elkészítést megelőzően, egy éjszakára beáztatjuk vízbe a csicseriborsót. Másnap lecsepegtetjük, egy tálba öntjük, de nem főzzük meg!
Tipp: Az áztatás a csicseriborsó főzésénél, felhasználásánál elhagyhatatlan mozzanat, áztatás nélkül nagyon lassan fő meg. Sózott meleg vízben tudunk „gyorsítani” rajta picit. Egy éjszaka alatt akár a duplájára duzzad, ezért figyeljünk rá, hogy bőven öntsünk rá vizet, és a tál is elég nagy legyen.
Apróra vágjuk a hagymát, a fokhagymát, a friss petrezselyemzöldet, a koriandert és a csicseriborsóhoz adjuk. Fűszermalommal vagy egy mozsárban összezúzzuk a fűszermagokat, majd ezt is a többi hozzávalóhoz adjuk. Ízlésünknek megfelelően adunk hozzá himalája sót, borsot, kardamomot (porítva).
Alaposan összekeverjük, késes aprítóban darabosra aprítjuk (több részletben érdemes hozzáadni). Kiborítjuk egy nagyobb tálba, hozzáadjuk a sütőport a lisztet és a vizet. Az egész masszát kézzel gondosan és figyelmesen gyúrjuk át, és további 1-2 órát pihentessük hűtőben.
A kész falafel masszából nedves kézzel kis golyókat formázunk, majd bő, forró olajban kisütjük.