Az egészségesebb, tudatosabb étkezés egyik alappillére, hogy a klasszikus hozzávalókat valamilyen alternatívára cseréljük, ami jótékonyan hat a szervezetünkre. Ide tartozik a fehér liszt cseréje is. A búzaliszt helyett használhatunk hajdina-, köles-, amaránt-, quinoa-, zabpehely-, tönköly-, mandula-, gesztenye– vagy akár kókuszlisztet (és a felsorolás még folytatódhat).
Ha süteményt szeretnénk készíteni, annak sincs akadálya a diétánk alatt sem, csupán ne fehér cukrot használjunk, na meg válasszunk az édes ízvilághoz igazítható lisztet! A kókuszliszt tökéletesen megfelel erre a célra!
A kókuszliszt használata
Maga a kókuszliszt, valójában más kókusztermékek előállításának maradványa. Az olaj és a kókusztej melléktermékként történő előállításakor nyerik. A folyadékot és a zsírt eltávolítják a kókuszdió húsából, a maradék anyagot őrlik és szárítják.
Igazán különleges, gluténmentes (eredete miatt), enyhén kókuszaromájú és kissé édes ízű liszt. Állagát tekintve rendkívül hasonló a búza finomlisztre, de felhasználása során akár háromszor, négyszer több folyadékot vesz fel, ezzel mindenképp számolni kell. Egyik előnye, hogy nyersen is fogyasztható.
Nos nézzük meg, hogy a kókuszliszt mire jó?!
A rost- és a fehérjetartalom a kókuszliszt tápértékének több mint felét teszi ki. Sportolók, és alacsony szénhidráttartalma miatt cukorbetegek is fogyaszthatják, illetve a gluténérzékenyek és a paleo életmódot folytatók is. A magas rosttartalomnak köszönhetően elősegíti a jóllakottság érzését és hozzájárul a jó emésztéshez.
A kókuszlisztből finomabbnál finomabb süteményeket, édességeket, sőt kenyérféléket, péksüteményeket is készíthetünk, melyek egyben egészségesek is., amelyek ráadásul rendkívül egészségesek is. Ha ezt választjuk, fontos figyelni, hogy megfelelő mennyiségű vizet adjunk a masszához, tésztához, illetve édessége miatt, kevesebb édesítőszer (vagy cukor) is elegendő.
Mire figyeljünk használatakor? Először is fontos, hogy ne felejtsük el, hogy jelentős a folyadékigénye, így több nedves hozzávalót igényelhet (tojás, vaj, olaj, tej, víz, stb.).
Ha még nem vagyunk jártasak a használatában, érdemes mások által kipróbált recepttel kezdeni. Használata előtt jól keverjük át, hogy az esetleges csomókat kilazítsuk!
Panírozásra is alkalmas, ugyanannyira van szükség belőle, mint a sima fehérlisztből; de adhatjuk diétás fasírtokhoz, zöldségfasírtokhoz is. Ám természetesen a legfinomabbak az ezzel készült muffinok, kekszek, piskóták, palacsinták.