Nemsokára itt a hétvége, itt a december, itt a hideg, téli időjárás. Az ország egyes pontjain már havazás is várható, szóval menthetetlenül beköszöntött a kuckózós időszak. A lakást ilyenkor egyre többször lengi be süteményillat, az ünnepek pedig itt vannak a nyakunkon. Sokan tervezgetjük már, hogy mit sütünk karácsonyra (a klasszikus, elmaradhatatlan bejgli mellé). Nos, ha már szó esett az aranymazsoláról, hoztunk egy receptet, ami nem csak karácsonyra készíthető el, hanem az ilyen borongós, szürke, szomorkás időjárású hétvégére is tökéletes. Használhatunk sima, barna mazsolát is, de akár vegyesen aranymazsolával együtt is elkészíthetjük.
A megszokottól eltérően most inkább egy hagyományos receptet mutatunk, amiben javaslatot teszünk, hogyan tudjuk egészségesebbé tenni. (Természetesen néha picit lehet „csalni” és mértéktartással a cukros, élesztős tésztát is fogyaszthatjuk, ha nem visszük túlzásba.)
Na de lássuk is a mazsolás kalács receptjét!
Hozzávalók:
- 50 dkg búzaliszt (ezt készíthetjük felesben vagy 1:2 arányban zabpehely– és tönkölyliszttel is)
- 10 dkg cukor (xilittel is működik szerencsére, és ebből ugyanannyi kell, mint a cukorból)
- 6 dkg vaj
- 1 nagy csipet só
- 1 tojás
- 3 dkg élesztő
- 2,5 dl tej
- 2 maroknyi mazsola (vegyesen: aranymazsola és )
Elkészítése:
- A mazsolást mielőtt felhasználom, 2-3 órára beáztatom (pici rumot is tehetek a vizébe).
- Az élesztőt 2 dl tejben (szobahőmérsékletű) elmorzsolom. A vajat megolvasztom. A lisztet átszitálom és összedolgozom a cukorral, a vajjal, az élesztős tejjel, sóval és a tojás felével. Ha már sima a tészta, akkor dolgozom bele a mazsolát.
- Lefedem és meleg, de nem forró sütőben (kb 50-80 fok között) hagyom kelni félórát.
- Három egyenlő részre osztom, hosszú hurkát formázom belőlük és további 10-15 percig hagyom pihenni. Ezután összefonom a három tésztacsíkot, majd konyharuhával letakarom és a meleg sütőben duplájára hagyom kelni.
- Ezután leveszem a konyharuhát, felemelem a sütő hőmérsékletét 150-180 fokra és beteszem sülni 15 percre a kalácsot.
- A maradék tojást összekeverem a maradék tejjel és a kalácsot 15 perc után megkenem a keverékkel. Ezután úgy 30-35 percig (vagy tűpróbáig) sütöm. Közben még egyszer-kétszer megkenem a tetejét.
- Egy bögre tejjel vagy kakaóval kínálva igazi retro csemege, amit így télen különösen jól esik fogyasztani.
- Ha több különlegességre vágyunk, adjunk a tésztához reszelt narancshéjat, esetleg fahéjat vagy vaníliát.
A mazsolás kalács recept kenyérsütő gépben is kivitelezhető.
Ebben az esetben először a tejben elkeverünk 2 tojás sárgáját, majd ez megy a kenyérsütő aljába. Hozzátesszük a vajat, megy rá a fél kg liszt.
Ebbe mélyedést készítünk, belemorzsoljuk az élesztőt (lehet szárított is), lefedjük a liszttel. A kenyérsütő egyik oldalába tesszük a cukrot és a vaníliás cukrot. Másik oldalra a sót. Megszórhatjuk ekkor még reszelt citrom- vagy narancshéjjal, majd rászórjuk a mazsolát.
A legtöbb kenyérsütőn már van erre megfelelő program, így azt beállítjuk. Néhány óra múlva kész is a finom, illatos kalács!