A pisztácia az egyik legkedveltebb olajos mag, amit számtalan módon használnak, a héját és a magját is feldolgozzák. Olajat, krémet készítenek belőle, megannyi ízletes csemege alapanyaga.
Nézzük át részletesebben, mi mindenre használhatjuk a pisztáciát?!
A pisztácia felhasználása
A pisztácia nagyon hasznos kis olajos mag, mert tényleg teljesen fel tudjuk dolgozni. A héját sem szabad kidobni, mert ott is több lehetőségünk van!
A pisztácia előnyei elsősorban persze élettani hatásaiban sorolhatók. Vitaminokban, ásványi anyagokban, nyomelemekben és rostban gazdag mag, mely épp annyira egészséges, mint amilyen ízletes is! Csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedéseket és azok kockázatát; erősíti az immunrendszerünket és rákmegelőző hatású, védi a szemet, jót tesz a bőrünknek, idegrendszerünknek; gyulladásgátló és gombaellenes hatású. (De erről bővebben egy korábbi bejegyzésben olvashatunk!) De mindemellett azért is szeretjük, mert tényleg minden részét használhatjuk különféle célokra!
A pisztácia bél felhasználása
A lényeg, a legfontosabb elem, a pisztácia bél, a mag, amiért a világ minden táján rajonganak. Nyersen és pörkölve, natúr és sós változatban is kiváló ropogtatni való, tele mindenféle hasznos tápanyaggal szervezetünk számára.
Viszont nem csak egy nassolnivaló, hiszen rengeteg süteményt, fagylalt, desszert, alapja lehet, no meg húsos és egytálételek különleges hozzávalója, amely egyedi ízt, egy pluszt ad az elkészült ételnek. A közel-keleti és balkán országokban a baklava egyik kedvelt alapanyaga, a franciák macaron-ját pisztácia ganache-sal is készíthetjük, az olaszok biscotti-ját is feldobhatjuk vele, de pitéket, tortákat is kiegészíthetünk pisztáciával.
A pisztácia fagylalt vagy a pisztáciakrémes cannolo is a legfinomabb nyalánkságok közé sorolhatók.
A pisztácia héj felhasználása
A pisztácia héjat, ha sós, mossuk át, szárítsuk meg! A talajba forgatva fellazítja azt, segít a kis konyhakertünknek.
Emellett pedig milliónyi dekorációs ötlettel élhetünk, különféle díszeket, mécsestartókat, tükörkeretet készíthetünk vele, de kis keresgéléssel láthatunk ékszerkészítéshez is tippeket!
A pisztácia krém felhasználása
A pisztácia krém vagy másnéven pisztácia vaj pörkölt, sótlan pisztáciából készül. Tortákhoz, süteményekhez, fagylaltokhoz, palacsintákhoz adhatjuk. De fantasztikus kekszeket és muffinokat is alkothatunk vele.
A pisztácia olaj felhasználása
A hidegen sajtolt pisztácia olaj is igazi gourmet különlegesség. Akkor használják a konyhában, amikor valami egészen izgalmas ízt szeretnének alkotni. A pisztácia zöld olaja a pörkölt mogyoróra és a mediterrán nyarakra emlékeztet. A pisztáciaolajban magas koncentrációban találhatók egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak. Ezek a zsírsavak egyensúlyban tartják a koleszterinszintet, és kedvezően hatnak a szív-és érrendszerre. A-, B- és E-vitaminokban gazdag olaj.