Rengeteg liszttel találkozhatunk, a “hagyományos” búzaliszten kívül, amelyek számos dologban térnek el társuktól. Egyes esetekben nem csak gazdagabbak tápanyagokban, vitaminokban, ásványi anyagokban, de ízletesebb alternatívát is jelentenek. Próbáljuk kiváltani a megszokott hozzávalónkat zab-, hajdina-, köles-, gesztenye-, mandula-, vagy kókuszliszttel.
De melyik mire való? Segítünk a tájékozódásban!
Alapvetően gluténmentes liszt, mely gazdag fehérje-, vitamin-, ásványi anyag és rostforrás. Jelentős a kálium-, kalcium-, foszfor-, magnézium-, cink- és vastartalma, de eszenciális aminosavakat is tartalmaz. A búzához képest akár ötször több vasat tartalmaz, de kálciumból, cinkből, magnéziumból jelentős eltérést mutat, viszont szénhidráttartalma alacsonyabb, mint a gabonaféléknek általában. B- és E-vitaminban is bővelkedik, sőt C-vitamint is tartalmaz.
Az amaránt liszt alkalmas sűrítésre, sütésre, főzésre, de fontos megjegyezni. Kenyérsütésnél érdemes más lisztekkel kombinálni. Enyhén diós íze miatt süteményekhez és palacsintákhoz is sokat szeretik alkalmazni.
A gluténmentes konyha egyik nagy kedvence, melyet leggyakrabban az indiai és az arab konyha használ. Nagyon gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban, emellett magas a szénhidrát és fehérjetartalma. Az átlagosnál is több vasat, káliumot és magnéziumot tartalmaz. Lassú felszívódású szénhidrát, nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. Támogatja az emésztést. Gazdag továbbá B1- és B6-vitaminban, illetve bőségesen tartalmaz folsavat, kalciumot, cinket, vasat, magnéziumot.
Számos módon használhatjuk: indiai kenyér- és lepényfélékhez, édességekhez, pástétomokhoz, krémlevesekhez, panírozáshoz (pakora). Kiválthatja a tojást panírozásnál, vagy készíthetünk vele vegán „omlettet”.
Sokkal jobb táplálkozási értékkel rendelkezik, mint a közönséges búzaliszt. A B12-vitamint leszámítva megtalálható benne a teljes B-vitamin-csoport, ezen kívül E-vitamin tartalma is jelentős. Rezet, vasat, magánt, cinket, kálium, kalciumot, magnéziumot, foszfort és szelént is tartalmaz; esszenciális zsírtartalma pedig kedvezően hat az idegrendszerre.
Könnyen emészthető, nem terheli a szervezetet, a benne lévő anyagok viszonylag gyorsan felszívódnak az emberi szervezetben. Hosszú távú, rendszeres fogyasztásával csökkenthető a koleszterinszint s az érfalakon lerakódott zsírréteg. Alacsony kalóriatartalmával jól alkalmazható fogyókúrás étrendekbe, kis mennyiségben is csillapítja az éhségérzetet. Arra azonban figyeljünk, hogy a tönköly nem gluténmentes, lisztérzékenyek diétájában nem alkalmazható.
Önmagában vagy más liszttel kombinálva is felhasználható kenyerek, palacsinták, piskóták, kevert tészták, kelt tészták sütéséhez.
A teljes kiőrlésű tönkölylisztben benne hagyják a korpát, és a csírát is, emiatt sokkal egészségesebb.
Pompásan használható, enyhén dióillatú, és enyhén édes, gluténmentes liszt, melynek magas a fehérje- és rosttartalma. Aromás, ezért azoknak ajánljuk, akik szeretik a gesztenye illatát. Magas a fehérje- és rosttartalma; valódi antioxidáns, tele E-vitaminnal, C-vitaminnal. Tartalmaz továbbá B1-, B2- és B6-vitamint, számos ásványi anyagot, nyomelemet, úgy mint nátrium, kálium, kalcium, foszfor, réz, vas, magnézium.
Más gluténmentes lisztekhez viszonyítva a gesztenye liszt textúrája hasonlít leginkább a búzalisztéhez. Így sokféle módon váltható ki a hagyományos liszt.
Használható egyaránt édes és sós ételekhez: süteményekhez, muffinokhoz, palacsintákhoz, kalácsokhoz, piskótákhoz, rétesekhez, gofrikhoz és kenyérfélékhez is. De készítenek belőle száraztésztákat is.
Ennek a lisztnek az íze jellegzetes, kellemes, enyhén diós. Magas a flavonoid- és magnéziumtartalma, továbbá a B-vitamincsoport majdnem minden tagját tartalmazza, ezen kívül E-vitamint, P-vitamint (rutin) is tartalmaz. Kiemelkedően magas az élelmi rost tartalma, mindemellett antioxidánsokban is gazdag.
Magas rosttartalmának hála, támogatja az emésztést, használható a székrekedés kezelésében, és egyes daganatos megbetegedések (pl. vastag- és végbéldaganat) megelőzésében. A hajdina liszt alkalmazható a Candida fertőzés kezelésére ajánlott diétában.
Használható sűrítéshez, süteményekhez, palacsintákhoz, kenyérfélékhez is.
Sokoldalúan felhasználható alternatíva fehérlisztre, melynek egyedülállóan alacsony a szénhidráttartalma és rendkívül magas a rosttartalma. Állagában hasonlít a búzafinomlisztre, felhasználás során viszont akár háromszor, négyszer több folyadékot vesz fel, ezzel mindenképp számolni kell.
Mivel alacsony a szénhidráttartalma, nem csak a gluténérzékenyek és paleo életmódot követők, hanem a fogyni vágyók, sportolók illetve cukorbetegek is bátran fogyaszthatják. Kiváló fehérjeforrás. A magas rosttartalomnak köszönhetően elősegíti a jóllakottság érzését és hozzájárul a jó emésztéshez.
Enyhén kókuszaromájú és édeskés ízű. Egyik előnye, hogy nyersen is fogyasztható. A rost és a fehérje a kókuszliszt tápértékének több mint felét teszi ki.
Elsősorban édes kekszekhez, süteményekhez, kalácsokhoz, pitékhez, palacsintákhoz ajánljuk.
Alapvetően gluténmentes, lúgosító hatású, tápanyagban gazdag gabonaféle lisztje, melyet számtalan módon használhatunk: sűrűsíti a leveket, szószokat, kenyérhez, palacsintához, süteményekhez adhatjuk. Kellemes, enyhén édeskés íze van.
A köles tápanyagban gazdag, alacsony a kalória- és a magas a rosttartalma; javítja az anyagcserét és csökkenti a „rossz” koleszterinszintet. Nagy mennyiségben tartalmaz magnéziumot, vasat, cinket, mangánt, foszfort, káliumot, kalciumot, szilíciumot, rezet, nátriumot, valamint C-, P-, E- és komplex B-vitamint tartalmaz. Vas és magnéziumtartalma miatt remek megoldás a vérszegénységgel vagy krónikus fáradtsággal küzdők számára. Bizonyítottan csökkenti a migrénes rohamok számát és kordában tartja az asztmát.
A mandula liszt a mandula finomra őrléséből származik. Ez az egyik legegészségesebb dióféle, igazi szuperélelmiszer. Támogatja az agy működését, serkenti és erősíti a koncentrációt. A mandulaliszt egészséges választás a hagyományos lisztek helyettesítésére. A mandula kiváló B1-, B2- és B6- és E-vitamin forrás. Ásványi anyagai közül a rengeteg kálium, kálcium, magnézium említendő, de nagy mennyiségben tartalmaz foszfort, vasat, mangánt és cinket is
A mandula liszt számos étel készítésénél használható, főleg az édes ételek süteményekhez, palacsintához ajánlott, de rendkívül ízletes, ropogós, aromás kekszeket, sós rudakat, pogácsát is készíthetünk vele.
Vitaminokban, nyomelemekben, fehérjében és rostban gazdag, mely jótékony hatású emésztésünkre. A quinoaliszt nem más, mint az őrölt, nyers quinoa.
A quinoa az egyik legtöbb ásványi anyagot és tápanyagot tartalmazó, legtáplálóbb gluténmentes növény. Rengeteg fontos vitamint tartalmaz: B-vitaminokat (B1, B2, B3), C-, E-vitamint és ß–karotint. Az ásványi anyagok közül különösen gazdag magnéziumban, kalciumban, vasban, káliumban, illetve foszforban és cinket is tartalmaz.
A quinoaliszt kiváló házi kenyérhez, tortillához, tésztához, pitéhez, de húsos, édes és sós ételekhez is használható.
A rizsliszt a rizsszemek finom őrlésével készül. A japán konyha, valamint a gluténmentes étrend szerves része. Előbbiben rizstésztát is készítenek belőle, az európai konyhában pedig jól használható sűrítőként vagy palacsintákhoz, sütemények elemként.
Magas az élelmi rost-tartalma, ami támogatja az emésztést, emellett segíti a rossz koleszterin elleni küzdelmet. A rizsliszt az élelmiszer-intoleranciával küszködőknek igen javallott, e a konyha számos területén használható. Érdemes megjegyezni azonban, hogy gluténmentessége miatt, hogy a sütésnél, hogy a sütemény rugalmasságát biztosítsa, a megfelelő arányban más lisztet is érdemes hozzáadni.
A rizsliszt kissé édes ízű, így kiválóan alkalmas édes süteményekhez, palacsintákhoz, desszertekhez. Tésztát, pitéket, palacsintát készíthetünk vele, továbbá passzol zselék, levesek, szószok sűrítéséhez is.
A szójaliszt egy enyhén dióízű, gluténmentes liszt, melyet ugyanolyan sokféleképp tudunk használni, mint a hagyományos liszteket.
Növekvő népszerűségét rendkívül magas fehérjetartalmának és szinte végtelen kulináris lehetőségeinek köszönheti. A hústól eltérően nem tartalmaz koleszterint, és nagy adag rostot biztosít. A szójában található fitoösztrogének enyhítik a menopauza tüneteit és csökkentik a rák kockázatát. A többi babféléhez hasonlóan alacsony a glikémiás indexe, mivel fehérje-, illetve zsírtartalmához képest alacsony a szénhidráttartalma. Éppen ezért cukorbetegek, inzulinrezisztensek is bátran fogyaszthatják rendszeresen.
A vegetáriánusok, vegánok egyik legkedveltebb alapanyaga, hiszen értékes fehérjetartalma, és különleges textúrája megannyi kulináris lehetőséget rejt magában. Kiválóan alkalmas különféle pékárukhoz, valamint a levesek és szószok sűrítéséhez.
A tápióka egy íztelen, szagtalan, színtelen terményről, mely nagy mennyiségben tartalmaz B- és C-vitamint, kalciumot, rezet, mangánt, káliumot és foszfort.
A tápióka könnyen emészthető és tápláló, nem tartalmaz glutént. Antibakteriális és gombaölő hatású, tisztítja a vért, hozzájárul a vastagbél megfelelő működéséhez. Segíti a máj és a vese működését, megtisztítását a toxikus anyagoktól. A tápióka gluténmentes, így minden változatában fogyaszthatják gluténérzékenyek is.
Sűríthetünk vele leveseket, főzelékeket, adhatjuk szószokhoz, illetve desszertek, palacsinták összetevője, de talán legismertebb a tápióka puding hozzáavalójaként.
A zab ásványi anyagban, vitaminban, fehérjében gazdag gabona. Alacsonyabb szénhidrát tartalmú, nem okoz hirtelen vércukorszint emelkedést, ezért cukorbetegek is beilleszthetik az étrendjükbe.
Antioxidánsokban, ásványi anyagokban dúskál: kalcium, kálium, cink, foszfor, kobalt, vas, magnézium. Magas a B- és E-vitamin-tartalma.
Gyakrak felmerül, hogy gluténmentes-e?! Fontos tudnunk, hogy maga a zab alapvetően gluténmentes, de a zab fehérjéje, az avenin a gluténérzékenyek, és érzékeny gyomrúaknak kellemetlen tüneteket okozhat, ezért ők óvatosan fogyasszák, vagy kerüljék!
Süthetünk vele kenyeret, palacsintát, süteményeket akár önmagában, akár keverve más lisztekkel. Sütéshez, főzéshez egyaránt használható.