Igyunk teát, fokozzuk vitalitásunkat!

Számos panasz, kellemetlen tünet és betegség okozhat kellemetlen élményeket. Ezeknek a csillapítására vagy akár megelőzésére is fogyaszthatunk (kialakult betegség esetén a gyógyterápia kiegészítéseként) gyógynövényekből készült teát. Az őszi, téli hónapokban különösen jóleshet a testet-lelket átmelegítő forró ital.

Érdemes azonban néhány alapvető dologgal tisztában lennünk, mielőtt a gyógynövények között nyakló nélkül kezdünk válogatni. Például mikor, mit, mennyit szabad használni?

Évezredes hagyománya van a gyógyfüvekkel, gyógynövényekkel való orvoslásnak.

Manapság talán elmondható, hogy reneszánszát éli a gyógyteák világa, újra népszerűvé vált fogyasztásuk. Mind preventív használatra, mind a gyógyszeres terápia kiegészítéseként, fennálló betegség kezelésére alkalmasak.

Természetesen az első és legfontosabb szabály, hogy a krónikus betegségben szenvedők, úgy mint szív- és érrendszeri betegséggel, pajzsmirigy problémákkal, cukorbetegséggel, anyagcsere zavarral vagy fekéllyel küzdők mindenképp konzultáljanak a kezelőorvosukkal, hiszen egyes teák az adott gyógyszerrel nem fogyaszthatók együtt.

Szinte nem létezik olyan egészségügyi panasz, amit ne tudna enyhíteni valamely gyógynövény. Legyen szó a hurutos megbetegedésekről, kismedencei gyulladásról, felfázásról, allergiáról, alvászavarokról, emésztési problémákról, legyengült immunrendszerről, étvágytalanságról, mindenre létezik természetes válasz. Azonban amit sokszor, sokan elfelejtenek kiemelni: a gyógynövények nem helyettesítik a gyógykezelést, az orvossal való konzultálást és az egyéni terápia megfelelő, precíz kialakítását!

Megelőzésre mindenképp érdemes feltankolnunk ezekből, de akkut vagy krónikus betegség esetén, alaposabb utánajárás javasolt.

Kedveltek a téli időszakban a hársfából, csipkebogyóból, kamillából, bodzából, kakukkfűből készült főzetek, sőt akár az apiterápiával való kiegészítés, azaz a mézzel való kezelés is nagyon hasznosnak bizonyul.

A gyógynövényeknek is létezik megfelelő adagolási módszerük, a rájuk vonatkozó eljárást pedig mindig tartsuk be: forrázzuk vagy áztassuk; illetve mekkora mennyiségben fogyasszuk, éhgyomorra, vagy étkezést követően. A javasolt adagolást pedig tartsuk be!

Nagy mennyiségben a gyógytea is lehet ártalmas, pl ingerli a beleket, hasmenést okoz, vagy épp vérnyomásgondokkal küzdők nem is fogyaszthatják az adott növényt. Ritkán, némelyik allergiát is kiválthat, pl a kamilla vagy a csalán.

De a legismertebb, leginkább elterjedt gyógynövényeink mellett számos olyan létezik, amiről kevés szó esik, pedig bizony, ott a helye a konyhánkban!

 

Lássuk, mi milyen növényeket tudunk kínálni, és ezek mire valók?

Bodorrózsa

A mályvafélék családjából származó bodorrózsa, vagy másnéven sziklarózsa, cistus tea igen sokrétű, átfogó hatású növény. Erős gyulladáscsökkentő, antioxidáns, antibakteriális és vírusellenes tulajdonságokkal is rendelkezik.

Kifejezetten ajánlott a fogyasztása megfázásos, vírusos időszakokban. Nagyon hasznos lehet dohányosok vagy gyenge immunitású emberek számára. Mindez a tisztító, nyugtató és erősítő tulajdonságainak köszönhető. Ezenkívül a főzete támogatja a sebek gyógyulását, megszüntetheti a pattanásokat, küzd a korpásodás, a túlzott izzadás és a zsíros fejbőr ellen.

Ajánlott napi adagja és felhasználása:

Naponta kétszer 2 g

2 teáskanál bodorrózsát forrásban lévő vízzel öntsön le. Hagyja fedél alatt kb 5 percig.

Ellenjavallatok:

Néhány esetben a termékre allergiát okozhat.

 

Fehér eperfa levél tea

A fehér eperfa levél teája magas antioxidáns hatásokkal rendelkezik, csökkenti a vércukor- és a koleszterinszintet, gyulladáscsökkentő, C-vitamin tartalma pedig kiemelkedő.

A fehér eperfa levél kivonat fogyasztásával hatékonyan támogatható a cukorbetegség megelőzése, anyagcsere folyamatokra gyakorolt kedvező hatásainak köszönhetően pedig a súlycsökentő étrendben is fontos szerepe van.

Ajánlott napi adagja és felhasználása:

Naponta kétszer 2 g

Naponta 2 alkalommal, 1 csésze, étkezés előtt. Naponta 4 g (2 teáskanál). 1 teáskanál fehér eperfa levelet 150 ml forrásban lévő vízzel öntsön le. Hagyja fedél alatt 5-10 percig. Fogyassza a frissen elkészített teát étkezés előtt.

 

Görög hegyi tea

Sideritis Scardica, libanoni zsálya vagy görög hegyi tea. Természetes feszültségoldó,mely megnyugtat, segíti az ellazulást és a relaxációt. Rendszeres fogyasztása hozzájárulhat az öregedéssel kapcsolatos mentális betegségek megelőzéséhez, ajánlott kiegésztő az Alzheimer- és a Parkinson-kór kezelése során is.

Mindezek mellett védi a gyomrot, enyhíti a görcsöket, gyulladásgátló és kórokozó-ellenes tulajdonságú. Elpusztítja a baktériumokat és vírusokat; fokozza az immunrendszer megfelelő működését.

Ajánlott napi adagja és felhasználása:

Naponta kétszer 2 g.

1 teáskanál teát öntsön le 250 ml forrásban lévő vízzel. Hagyja fedél alatt kb 5-10 percig. Ízesíthető még citrommal, citromfűvel, gyömbérrel, mézzel.

Tedd a kosaradba az ajándékodat,

nehogy itt felejtsd!

Köszönjük,hogy olvasod a blogunkat!

Ezért megajándékozunk egy kis csomag hibiszkusz virág teával!