Fenyőmag pirítása – hogyan használjuk

Az előző bejegyzésünkben a fenyőmagot kezdtük bemutatni. Mielőtt azonban továbbhaladnánk, hoztunk néhány alapvető tudnivalót a felhasználásáról, illetve két receptet, hogy élesben is bevethessük ezt az illatos, különleges finomságot.

Ahogy mi szeretjük: a fenyőmag pirítása

A fenyőmagot sokféleképp lehet használni. Fogyaszthatjuk nyersen, pl salátákra, zöldségekre, zöldség pástétomokra, hummusra szórva. Fogyaszthatjuk pesto alapanyagaként, levesben vagy tésztaételekhez adva. De talán leginkább pirítva adja ki aromáját, mi legalább is így imádjuk leginkább.

Ehhez semmi extra technikára vagy hozzávalóra nincs szükségünk, csak egy serpenyőre.

Fogjuk a serpenyőnket, amennyire csak tudjuk, felforrósítjuk (olaj sem szükséges), beleszórjuk a kívánt mennyiségű fenyőmagot, a hőfokot lejjebb vesszük, és folyamatosan rázogatva a serpenyőt (vagy kevergetve a magokat) kb egyetlen perc alatt enyhén megpirítjuk. Szedjük azonnal hideg tálkába, ugyanis hamar megéghetnek! Az elkészült, pirított fenyőmag csodásan passzol tésztaételekhez (spagetti, penne, tagliatelle).

    Fenyőmag receptek

    A fenyőmagot, mint írtuk több módon, sok-sok receptben is használhatjuk. Most mutatunk kettőt, amiért rajongunk.

    Hirtelen sült (sauté) spenót pirított fenyőmaggal

    Hozzávalók:

    • egy csipet
    • 50 g fenyőmag
    • 2-3 evőkanál olívaolaj
    • 1 fej hagyma, vékonyra szeletelve
    • 1 gerezd fokhagyma aprítva vagy fokhagyma por
    • 1 nagy csomag bébi spenót
    • 1 citrom leve

    Elkészítése:

    Egy serpenyőben a fent is említett módon közepes lángra visszaállítva a hőt, megpirítom a fenyőmagot (amennyiben mégis akarunk valamilyen zsiradékot, nagyon kevés vajat tehetünk alá, abban forgathatjuk meg). Ahogy aranybarna színt kap, leveszem a tűzről, picit megsózom és félreteszem.

    Egy másik, nagyobb, mély serpenyőben felmelegítem az olíva olajat (közepes lángon, az olíva olajat ne hevítsük túl!). Beleöntöm a hagymaszeleteket, picit megsózom és ezen a közepes lángon üvegesre párolom (ne barnuljanak meg!), kb 10 perc alatt. Hozzáadom a fokhagymát vagy a fokhagyma port, összekeverem, picit együtt is sütöm őket.

    Hozzáadom az első nagy adag spenótot, amennyit csak tudok, amennyi belefér a serpenyőbe. Ahogy elkezd megpuhulni, adok még hozzá. A lehető leggyorsabban („hirtelen sütés”) megfonnyasztom, megsütöm a spenótot, kb amíg világosabb színt nem kap.

    Lehúzom a tűzről, meglocsolom ízlés szerint kevés citromlével (frissen facsarttal, ha lehet), és ha szükséges, tovább fűszerezem még sóval, fokhagymaporral.

    A tetejére szórom a pirított fokhagymát és azonnal tálalom.

    Ezt a receptet önmagában is szeretjük, de köretként, sült vagy rántott zöldségek, húsok mellé is kínálhatjuk!

    Bónusz tipp: apró kockára vágott feta sajttal dúsítva egy nagyszerű, gyors, egészséges egytálételt kapunk.

     

    Zöld pesto, fenyőmaggal

    Talán ez az, amit a legtöbben összekapcsolnak a fenyőmaggal

    Hozzávalók:

    • 1 nagy csokor bazsalikom levele (cserepes bazsalikomból akár kettő!) – kb 50 g
    • 50-60 g fenyőmag, pirítva
    • 2-3 gerezd fokhagyma
    • 8-10 dkg frissen reszelt, jó minőségű parmezán és pecorino sajt
    • 100 ml olívaolaj
    • ízlés szerint

    Elkészítése:

    Eredetileg, ha hűek szeretnénk lenni a hagyományokhoz, a pesto mozsárban készül. De enélkül is csodás, krémes, illatos zöld pestot készíthetünk egy konyhai aprítóval, robotgéppel. (Mozsárban készítve azonban bár darabosabb a végeredmény, mégis sokkal teltebb, illatosabb lesz!).

    Géppel készítve: Minden hozzávalót beletesszük, és jó alaposan összemixeljük. Az olajat és a sót is apránként adjuk hozzá.

    Ha mozsárban készítjük: törjük össze a száraz hozzávalókat, a fokhagymával és a bazsalikom kb. harmadával kezdjük, majd fokozatosan adjuk hozzá a fenyőmagot és a maradék bazsalikomot. A sajtokat reszelve vagy nagyon vékonyra gyalulva is felhasználhatjuk, a sajt maradjon a végére. Ha megfelelő az állaga, tiszta üvegbe töltjük, majd öntsük rá az olívaolajat, csavarjuk rá az üveg tetejét. Hűtőben tároljuk felhasználásig.

    Tedd a kosaradba az ajándékodat,

    nehogy itt felejtsd!

    Köszönjük,hogy olvasod a blogunkat!

    Ezért megajándékozunk egy kis csomag hibiszkusz virág teával!