Sokak által ismert és kedvelt növény a barna lenmag. Sok-sok módon használhatjuk. Nem csak hidegen préselt olaját fogyasztjuk, de magát a kis apró maggal is megszórhatjuk házi pékáruinkat, salátáinkat, ételeinket. Viszont kevésbé ismert változata, az arany lenmag legalább annyi értékes tulajdonsággal rendelkezik, ha nem többel, mint a barna társa. Ismerjük meg közelebbről!
Az arany lenmag fogyasztása
Bár az aranylen még nem annyira ismert, érdemes megkóstolni, használni! Íze könnyed, lágy, selymes, nem annyira markáns, mint a barna lenmag. Magas élelmi rost- és fehérjetartalommal rendelkezik. Az arany lenmag hatása a szervezetre több szempontból is pozitív, számtalan jótékony tulajdonsággal bír!
Kiemelkedően gazdag vitaminokban: A-, B-, C-, D- és E-vitamint is tartalmaz. Kitűnő Omega-3 és 6, esszenciális, többszörösen telítetlen zsírsavforrás. Mindkét zsírsav szükséges a növekedéshez, valamint a felépüléshez, de egyéb zsírsavak előállítására is szolgálnak. Az arany lenmag ogyasztása hozzájárul az optimális vérzsír szinthez, gátolja az érfalakon a meszes plakkok lerakódását.
Az arany lenmag csökkenti a „rossz” koleszterinszintet, serkenti az agyműködést, csillapítja a köhögést (ha pl tea tartalmazza), a hörghurutot. Használják ekcéma, epe-, vese-, és hólyagkő és homok, illetve gyulladás esetén is.
Véd a szív- és érrendszeri betegségektől, magas rosttartalma támogatja a megfelelő emésztést, illetve a testsúlycsökkentő étrendek elemeként is kedvelik. Cukorbetegek is bátran fogyaszthatják, mivel glikémiás indexe igen alacsony. Számos elengedhetetlen ásványi anyagot tartalmaz, úgy mint kálium, foszfor, magnézium, kalcium, kén, vas, cink, nátrium, klór, mangán, réz, szilícium, fluor, alumínium, nikkel, kobalt, jód, króm.
Az arany lenmagot fogyaszthatjuk müzliben, joghurtban, adhatjuk szószokhoz, salátákhoz, levesekhez és pékárukhoz, kekszekhez. Sőt, őrölve akár a lisztet kiegészítve is használhatjuk!