Írtunk már a csicseriborsó egészségünkre gyakorolt pozitív hatásairól és hogy miért szerencsés választás, ha rendszeresen fogyasztjuk! Ugyanakkor alapvetőnek tartjuk, hogy recepteket is mutassunk, hogy a gyakorlatban, hogyan is fest a felhasználása, mit tudunk készíteni belőle!
1. Csicseriborsó krém
A csicseriborsó krém, vagy legismertebb nevén hummusz, egy könnyed, lágy elemózsia, amelyet fogyaszthatunk pirítóssal, pita kenyérrel, falafellel (csicseriborsó fasírt), friss zöldségekkel.
Ehhez csupán egy éjszakára beáztatunk 25-30 dkg csicseriborsót. Leszűrjük, majd puhára főzzük sós vagy 1 tk szódabikarbónás vízben (kb félóra). A megfőtt csicseriborsót leszűrjük, aprítógépbe tesszük. Hozzáadunk 20 dkg tahinit, 1 tk római köményt és kevés sót. Belefacsarjuk fél citrom levét, majd az egészet elkezdjük pürésíteni. Hozzáadunk két evőkanál extra szűz olívaolajat és épp csak annyi hideg vizet, hogy krémes legyen az állaga.
Friss, aprított korianderrel, olívaolajjal, friss zöldségekkel, pitával kínálva tálalom.
2. Csicseriborsó leves
A levest sokféleképp elkészíthetjük. Erre már mutattunk egy alternatívát, ami télen-nyáron feldobja a menüsort. Csicseriborsó krémleves, ahogy mi szeretjük.
3. Csicseriborsó főzelék
A főzeléket épp úgy kezdjük el, mint minden más esetben, azaz a csicseriborsót egy éjszakára, vagy minimum pár órára beáztatjuk felhasználás előtt. Csinálunk egy hagymás, fokhagymás, pirospaprikás alapot, amihez hozzáadjuk a csicserit, majd felöntjük vízzel. Sózzuk, borsozzuk, római köménnyel fűszerezzük, készre főzzük. Tejföllel és tönköly- vagy zabpehely liszttel besűrítjük a főzeléket. Pitával, és a kedvenc főzelék feltéttel kínáljuk.
4. Csicseriborsó fasírt
Erre szintén mutattunk már receptet. A csicseriborsó fasírt, azaz falafel, egy népszerű közel-keleti étel, amely laktató, fehérjedús, és nem terheli a gyomrot. Olvasd el a receptünket és próbáld ki!
5. Csicseriborsó saláta
A csicseri egyszerű, könnyed fogás is lehet, ha egy frissítő salátához adjuk. Ehhez például kaliforniai paprikát, paradicsomot, kígyóuborkát, lila hagymát kockázok fel. Fél citrom levével, kevés olívaolajjal meglocsolom, sózom, borsozom, friss bazsalikomot adok hozzá, majd hozzákeverem a puhára főtt, esetleg ezután pirított, csicseriborsót.
De meleg salátákat is készíthetünk, illik hozzá a sütőtök, a mazsola, a fenyőmag, a grillezett zöldségek, édesburgonya, stb.
6. Csicseriborsó pörkölt
Elkészítése a főzelékéhez hasonlít, de itt egy erősebb pörkölt alapot készítünk, majd hozzáadjuk az éjszakára beáztatott csicseriborsót. Sózzuk, borsozzuk, piros paprikával, paradicsommal fűszerezzük (aki szereti csípősen, chilit is adhat hozzá), majd még kevés vizet adunk hozzá. Közepes lángon, kb 1 óra alatt puhára főzzük (de ne főzzük szét a csicseriborsót!).
7. Csicseriborsó köret
Mi sem egyszerűbb, a lehetőségek között válogatva. A csicseriborsó elkészítése köretnek nem okoz fejtörést. Pusztán beáztatjuk egy éjszakára, majd másnap bő sós vagy enyhén szódabikarbónás vízben puhára főzzük. Sózzuk, borsozzuk, paprikázzuk ízlés szerint és a fő fogásunk mellé kínáljuk.
8. A csicseriborsó snack
A csicseriborsót nem csupán főételként vagy a mellé fogyaszthatjuk, de egészséges, finom rágcsálnivalót is készíthetünk. Olvasd el ezt a receptünket is!
8+1.A csicseriborsó liszt felhasználása
A gluténmentes konyha egyik nagy kedvence a csicseriborsó liszt, magát a csicseriborsót és a lisztjét is leggyakrabban az indiai és az arab konyha használja. Nagyon gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban, emellett magas a szénhidrát és fehérjetartalma. A vegetáriánus és vegán étrend folytatóinak egyik kedvence. Érdemes tudni, hogy nem működik úgy, mint a hagyományos búzaliszt, pl kelt tészták készítésére nem igazán alkalmas. Viszont cserébe számos módon használhatjuk: indiai kenyér- és lepényfélékhez, édességekhez, pástétomokhoz, krémlevesekhez, panírozáshoz (pakora). Kiválthatja a tojást panírozásnál, vagy készíthetünk vele vegán „omlettet”.