A magyar konyha egyik kedvelt főzeléknövénye a lencse, bár ezt is inkább szilveszter körül fogyasztjuk. Azonban nem csak barna létezik. Találunk még zöld, fekete (más néven beluga lencse), sárga és vörös lencsét is. Nekünk ez utóbbi nagy kedvencünk. Az ázsiai konyha fontos alapanyaga, mely akár 10-20 perc alatt is pépes állagúra főzhető, áztatás nélkül is. Nagyon változatosan tudjuk elkészíteni, mi is osztottunk meg recepteket korábban (vörös lencse fasírt vagy krémleves).
Ideje tehát picit utánajárni, miért is ilyen kedvelt a vörös lencse, no, nem csak nálunk, hanem a világ számos részén.
A vörös lencse jótékony hatása
A vöröslencse olyan tulajdonságokkal, melyekre, elsőre, nem is gondolnánk. Javítja az anyagcserét és az emésztést, erősíti az immunrendszert, és a daganatos betegségek megelőzésében is segít. Magas folsav tartalommal és Omega 3-6 zsírsavakkal rendelkezik.
Különösen sok magnéziumot tartalmaz, de vastartalma is számottevő, tehát nőknek egyenesen kötelező lenne a fogyasztása. (A vasat tekintve fontos tudni, hogy C-vitamin bevitellel érdemes támogatni a felszívódását, azaz a lencsét érdemes friss salátával fogyasztani, esetleg némi frissen facsart citromlevet mellé.) A vöröslencsét fogyaszthatod még a kálium, kalcium, mangán, réz, jód, bór, kobalt pótlása végett is, hiszen ezekben a mikró-és makró elemekben is bővelkedik.
A vörös lencse élettani hatásait, a vegán és a vegetáriánus konyha is hasznosítja, hisz fehérjében gazdag „húspótlónak” tekinthetik.
Ezen túlmenően pedig bárki számára a rost, a vitaminok és az ásványi anyagok gazdagsága miatt érdemes beleilleszteni a napi ékezések közé. Nem irritálja az emésztőrendszert, és mindenki ízlésének megfelelhet.
A vörös lencse tápértéke
A vörös lencse alacsony zsírtartalmú, de gazdag szénhidrátban, mely lassan szívódik fel, azaz nem emeli meg hirtelen és drasztikusan a vércukor szintet. (Glikémiás indexe alacsony – 26) Gazdag fehérjében: 100 grammban 24-25 g fehérje található; és rostban.
A vitamin, ásványi anyag és nyomelem tartalma miatt olyan mindennapi csodának vehetjük, amely egyben jóízű társunk is.
A vörös lencse egy igazán sokoldalú élelmiszer. Felhasználhatjuk levesekhez, pörkölthöz, fasírthoz, különböző krémekhez és antipastikhoz, szószokhoz vagy salátához hozzáadva. Bármihez is szeretnénk használni, a vörös lencse egy igazán különleges íz-élményt nyújt, ami bármelyik ételt képes egy következő szintre emelni és nem utolsó sorban, ahogy a fentiekből is kiderül, a vörös lencse egészséges is. Érdemes használni, ha a pocaknak és az egészségünknek is kedvezni szeretnénk.