Nem régiben írtunk a goji bogyó (azaz farkasbogyó vagy líciumgyümölcs) pozitív hatásairól. Most, hogy itt az új esztendő és sokan igyekeznek új életmódot kialakítani, melynek eleme egy egészségesebb étkezés, a goji bogyó is épp úgy népszerűbb lesz, mint az év más szakaszában.
Rengeteg vitamint, ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz, amivel felturbózhatjuk kicsit takaréklángon égő immunrendszerünket. A goji bogyó fogyasztása pedig nem túl bonyolult, nem kell semmi bonyolultra gondolni, ugyanakkor nem áll meg a történet a „rágj el egy maréknyit” verziónál. Több lehetőségünk is van, ezt mutatjuk meg most.
A goji bogyó felhasználása
A goji bogyó használata, mint fentebb olvasható, korán sem olyan bonyolult és főleg nem unalmas. Számos dolgot készítenek, készíthetünk vele vagy vásárolhatunk gojival készült terméket. Az interneten böngészve már kifejezetten a gyümölccsel készült mindenféle finomságot találunk, és rengeteg receptet is, amit otthon, mi magunk is megalkothatunk. Ezek közül mutatjuk a legjobbakat.
1. Goji bogyó tea
Nos ezt természetesen készen is megvehetjük, azonban hasznosabb, ha magát a gyümölcsöt vesszük meg, és akkor többféleképp tudjuk használni. A tea esetében 2 evőkanál szárított goji bogyót teszünk a bögrébe, amit 3 dl vízzel leforrázunk. Ezután 10 percig állni hagyjuk, leszűrjük és fogyaszthatjuk is. Akár natúron vagy kevés mézzel, agave sziruppal.
Az elkészült tea energetizál, erősíti a szervezetet, csökkenti a stresszt, a depresszió tüneteit. Gyulladáscsökkentő, baktériumölő, gazdag C-vitaminban, javítja a memóriát és a látást.
Az áztatott bogyót később még joghurtba is keverhetjük.
2. Goji bogyó lekvár
Erre többféle megoldást, receptet is találtunk mind a magyar mind az idegen nyelvű oldalakon. Lehet keverni más friss gyümölccsel – málna, eper, stb. Vagy önmagában és egy kis zselésítő segítségével, mint például a chia mag. Amiben megegyeznek a receptek, hogy a goji bogyót nem éri hosszú időnk át hőkezelés, hogy a benne található vitaminokat megőrizze. A másik pedig, hogy minden esetben körülbelül 10 percre beáztatják a gojit, hogy puhább, fogyaszthatóbb legyen.
A lekvár ötlete akkor lehet hálás, ha például kisgyerekeink vannak, akik az édesebb ízeket szeretik, de nem feltétlen fogyasztanák el a gyümölcsöket, főleg nem a gojihoz hasonló aszalványokat.
3. Goji bogyó olaj
Ezt már kiszerelve is meg lehet vásárolni, azonban ez sem okoz különösebb kihívást. Mindössze egy kevés finomítatlan, hidegen sajtolt kókuszolaj kell hozzá, na meg a goji bogyó. 4 nagyobb evőkanál olajhoz 40 g gojit kell számolni. A gojit picit előtte turmixoljuk, aprítjuk.
Alacsony lángon felolvasztjuk az olajat, majd amikor már kellően meleg, hozzáadjuk fokozatosan a gyümölcsöt. Folyamatosan kevergetjük, amíg át nem veszi a színét és el nem kezd „habosodni” a keverék, azaz nem forr fel túlságosan. Lehúzzuk a tűzről, majd egy sűrű teaszűrőn, vagy hasonlón átszűrjük. Ha pedig még maradt fent por, maradvány, akkor túró, sajt készítéséhez használt textilenen még egyszer megismételjük, hogy teljesen tiszta olajat kapjunk.
Az elkészült goji olaj, elsősorban kozmetikumként állja meg a helyét, a bőrünket energiával és vitaminokkal látja el.
Kis üvegcsébe töltve tároljuk, és arctisztítás végén keveset a tenyerünkbe öntünk, majd finoman bemasszírozzuk a bőrünkbe.
Masszázsolajként is javasolják, ezt enyhe melegítés után még intenzívebb, kellemesebb a használata.
4. Goji bogyó szörp
Ha szörpkészítésre adjuk a fejünket, legközelebb ne felejtsünk el néhány marék gojit adni a keverékhez. Nem csak különlegesebb lesz a végeredmény, de minden bizonnyal egészségesebb is.
5. Goji bogyó sütemény
Süteményből aztán tényleg végtelen mennyiséget lehet találni. Készíthetünk házi csokoládét aprított mandulával és gojival meghintve. De alkothatunk vele granolát, kókuszos vagy más piskótát, banántortát és még számtalan finomságot.
Nekünk a házi banánkenyér goji bogyóval az egyik favorit. Egyszerű és gyors és a gojinak hála még egészségesebb.