Napjainkra újra elfoglalta méltó helyét ez a régóta ismert, szeretett, használt gabonaféle azab. Számos gondra ajánlották, főleg a gyenge gyomorra. Értékes étel, melyet az emésztési bántalmakon túl, temérdek jótékony tulajdonsága miatt is megszerettek mára. De hiába sikere, még így is sokan viszolyognak tőle, nem merik megkóstolni, pedig bátran kijelentjük: a zabpehely nem csak egészséges, de finom is!
És a tévhittel ellentétben, nem csak egy nyálas, vizes kását kaphatunk, de bizony számos finomság alapja lehet.
Nézzünk picit mélyebbre, mit érdemes tudni erről az apró, de nagyszerű gabonapehelyről?!
Ma a legtöbb zabot Észak-Amerikában és Oroszországban termesztik. A zab a perjefélék közé tartozó perjeformák egyik nemzetsége és mintegy ötven faj tartozik hozzá, amelyek közül Magyarországon másfél tucatnyi honos.
A Felvidéken régebben, ínséges időkben kenyeret is sütöttek lisztjéből. Észak-Európában kását őrölnek, Belgiumban sört főznek belőle, az angolszász nyelvterületen elterjedt reggeli étel zabpehelyként.
A fogyókúrázók, a diétázók, a cukorbetegek és minden, egészséges életmódot követő számára hasznos étel, mely rostban, fehérjében és tápanyagokban rendkívül gazdag gabona.
Kis mennyiségben fogyasztva is csökkenti a „rossz”, azaz az LDL koleszterinszintet. Rosttartalmának hála segít a vércukorszint szabályozásában, biztosítja az emésztés és a bélrendszer megfelelő, harmonikus működését.
A rák megelőzését is elősegíti, oldhatatlan rostjai ugyanis csökkentik egyes savak toxicitását, és méreganyagoktól szabadítják meg a szervezetet.
Hosszantartó telítettségérzetet biztosít, így a kiegyensúlyozott étrend nélkülözhetetlen eleme.
Ásványi anyagokban dús, található benne kálium, kalcium, magnézium, vas, foszfor, szelén és cink. A növényi eredetű fehérjéket tekintve kiemelkedő a fehérjetartalma, illetve magas a B- és az E-vitamintartalma is.
Azonban nem csak emésztésünknek, alakunknak kedvezünk vele, de a zab barátja a bőrnek és a hajnak belsőleg is.
Fontos! Egy dologra érdemes figyelni. A zab alapvetően gluténmentes, de a benne található fehérje (avenin) miatt az arra érzékenyeknek puffadást, kellemetlen érzetet okozhat a gyomorban. Így aki még nem fogyasztott, érdemes kis mennyiségben kóstolnia először.
Néhány tipp, hogyan is használhatjuk a zabot?!
- Először is fontos tudni, hogy a zabkása ezerféle módon is elkészíthető. Például tejben/növényi tejben lassan forralva, fahéjjal ízesítve, cukorhelyettesítővel édesítve mennyei alapkását kapunk. Dobjuk fel vékony szeletekre vágott almával, barackkal, banánnal! Tegyünk a tetejére bogyós gyümölcsöket, szórjuk meg mandulával, mogyoróval, dióval, vagy más kedvelt diófélével, chia maggal!
- Panírként is megállja a helyét, csupán picit őrölni kell. A bundának enyhe diós ízt, illetve állagában ropogósabb textúrát ad.
- Könnyű, tápláló zabpelyhes kekszet tudunk készíteni aszalt gyümölcsökkel, cukormentes csokoládéval, zabpehellyel.
- Figyeljük az egyes reggeliző pelyhek, müzlik cukortartalmát! Kerüljük azokat, amelyeket finomított cukorral édesítenek. Válasszunk natúr zabpelyhet, melyet a saját ízlésünk szerint számtalan variációban tudunk elkészíteni.
- +1: külsőleg is csodákra képes: használhatjuk arc, vagy hajpakolásként, a belőle készített tejet fürdővizünkhöz is hozzáadhatjuk, az extra puha bőrért!
Ne feledjük tehát, a zab a titkos fegyverünk, amelytől nem kell tartani, hanem rendszeresen fogyasztani, használni!