Máriatövis mag tea recept

Tudjuk jól, hogy a máriatövis nem olyan ismert gyógynövény, mint a kamilla vagy a család, pedig hasznos kis társunk és érdemes jobban megismerni, sőt rendszeresen használni. Fogyasztható a magja önmagában vagy darálva, vagy hidegen sajtolt olaja, amit akár külsőleg is használhatunk.

A máriatövist, latin nevén Silybum marianum, szokták tejbogáncsnak is nevezni. Az elnevezés onnan fakad, hogy a növény leveleit, ha megtörik, tejszerű folyadék szivárog belőle. A máriatövis tulajdonképp egy gyomnövény, de kb. 2000 éve használnak az emberek. Eredetét tekintve mediterrán térségből származik: Dél- és Délkelet-Európából, Észak-Afrikából, Nyugat-Ázsiából és Közép-Ázsia egyes régióiból (India, Pakisztán), de mára a világon szinte bárhol megtalálható, betelepített fajként a világ számos részén elterjedt. Megtalálható már Afrika és Európa más területein, Ausztráliában, Új-Zélandon, Észak- és Dél-Amerikában.Kaliforniából származik, a mediterrán régiókban őshonos,

Tele van antioxidánsokkal, és hatékony gyulladáscsökkentő, melyet gyakran használnak a szervezet méregtelenítésére, különösen a máj megtisztítására.

Olaját, kivonatát használják leggyakrabban, de magját és porított magját is fogyasztják, igyekezve megőrizni sejtregeneráló hatását. Elősegíti az emésztőrendszer egészséges működését, beindítja az enzimképződést, növeli az epetermelést, csökkenti a gyulladást, és megnyugtatja a nyálkahártyát a szervezetben. Leginkább természetes májvédő hatásáról és méregtelenítő tulajdonságáról ismert. A máriatövis lecsökkenti, sőt akár vissza is fordítja a károsodást a májban, amit például a mindennapi szennyezés, a nehézfémek jelenléte és más veszélyforrás okozhat.  Segíti a májsejtek újjáépítését, természetes módon megfordíthatja az alkoholfogyasztás,  a légszennyezés, és más környezeti tényezők káros hatásait!

A májunk kétségkívül a legnagyobb belső szervünk, mely egész vérképünket meghatározza, valójában egész szervezetünk vértisztítója. Segíti a hormontermelést, méregtelenít, az epét a vékonybélbe engedi, így a zsírok fel tudnak szívódni az élelmiszerekből.

Máriatövis mag tea 

A máriatövis magjai akár nyersen is fogyaszthatók, de így elég intenzív íze lehet, pláne, ha először kóstoljuk. Aki ettől ódzkodik, annak érdemes teaként fogyasztania. Serkenti az epetermelést, jó hatással van a máj méregtelenítési folyamataira.

Máriatövis mag tea elkészítése

A tea enyhe, gyógynövényes ízű, elkészítése pedig tényleg nagyon egyszerű – elég enyhén szétzúzni a magokat, forró vízzel leönteni és körülbelül 10-15 percig ázni hagyni.

1 teáskanálnyi (kb. 2 gramm) magra öntsünk kb. 2,5-3 dl forró vizet (a nagyobb hatékonyság érdekében érdemes picit szétzúzni a magokat). Kevergessünk, 10-15 perc áztatás után szűrjük le. Naponta 2-3 friss teát fogyasszunk, kevés mézzel, vagy agavé sziruppal édesíthetjük. kevergetjük, 10 perc múlva leszűrjük. Naponta 2-3-szor friss teát készítünk, kevés mézzel édesítjük.

Plusz egy tipp:. 100 gramm őrölt magra ugyanennyi mézet csurgatunk, majd jól elkeverjük. A keverékből (mézes masszából) naponta 3-szor 1 teáskanálnyit fogyasszunk, vizet vagy hibiszkusz teát ihatunk rá. Napi adag: 6 g

Máriatövis mag tea hatásai

A máriatövis mag teát sokféle bajra ajánlják. Májvédő, epehajtó. Akut vagy krónikus májgyulladás, valamint alkohol, gyógyszerek vagy toxikus anyagok okozta májkárosodás kiegészítő kezelésére, emésztési panaszok enyhítésére is használható. Antioxidánsokban gazdag, de szervezetünk számos élettani funkciójára pozitívan hat. A hatóanyaga, a szilmarin növeli az epe oldhatóságát, így támogatja annak keringését, serkenti az epetermelést, csökkenti az epekő kialakulásának esélyét. Nagyon jó hatással van a máj méregtelenítési folyamataira.

Fontos tudni, hogy várandós és szoptató hölgyeknek, gyermekeknek fogyasztása nem ajánlott.

 

Tedd a kosaradba az ajándékodat,

nehogy itt felejtsd!

Köszönjük,hogy olvasod a blogunkat!

Ezért megajándékozunk egy kis csomag hibiszkusz virág teával!