Mindenkinek van egy jól bevált reggeli rutinja, melynek a legtöbb esetben eleme valamely reggeli forró ital, tea vagy kávé. A kávézás kultusza pedig pont olyan fontos és elterjedt lett, mint a teaféléké. Mindenki másképp szereti, röviden vagy hosszan, feketén vagy tejjel, édesen vagy kesernyésen. Azonban jó tudni, hogy van még választási lehetőségünk ezeken túl is, ezek közül az egyik pedig a zöld kávé, mely nem csak stimuláló hatású, de káprázatos étrend-kiegészítő is.
A zöld kávé hatása
Valójában a zöld kávé nyers kávészemeket jelent, azaz nem egy bizonyos típusú kávéfajta. Az egyetlen különbség a fekete és a zöld kávé között a kávébab feldolgozásának módja. Az előbbi pörkölt kávébabból készül, granulált, őrölt és oldható formában.
A zöld kávét, azaz nyers kávét nem vetik alá a pörkölési folyamatnak, amely jellegzetes színét, finomabb ízét és aromáját eredményezi. Mindez a pirolízis hiányának tudható be, amely a szemek termikus feldolgozása során következik be. Ezért is más a zöld és a feketekávé intenzitása.
De mégis az egyik legfőbb kérdés akkor, hogy a zöld kávé mire jó, miért érdemes fogyasztani?!
A zöld kávé diétás és méregtelenítő italnak számít, ezen kívül pedig számos egészségre gyakorolt pozitív hatása ismert. Hatása összehasonlítható a zöld tea antioxidáns tulajdonságával.
A zöld kávé jótékony hatásai
Azon túl, hogy diétás ital, sokféle gyógyhatását ismerte meg a világ, ezek miatt fogyasztják immár oly sokan világszerte.
Népszerűsége elsősorban a vércukor- és koleszterinszint csökkentésére, a szabad gyökök hatásainak kiküszöbölésére, valamint a fogszuvasodás, az elhízás és a rák megelőzésére gyakorolt hatásában keresendő. A nyers kávébabban található klorogén savak rendkívül hasznos anyagok. Ezek természetes antioxidánsok, gyulladáscsökkentő, tisztító és rákellenes tulajdonságokkal. Ezenkívül a zöld kávét gyakran a fogyókúra természetes eszközének és étrend-kiegészítőnek tekintik, hisz klorogénsav tartalma képes csökkenteni a zsírszövet mennyiségét, segít a májnak feldolgozni a zsírt.
A zöld kávét nagyon ritkán értékesítik granulált formában, sokkal gyakrabban találkozhat vele őrölt formában. Ennek oka a nyers mag keménysége, amelyeket nehéz otthoni darálóban darálni.
Hogyan készítsd el a zöld kávét, ha jótékony hatásokat szeretnél elérni?
Az elkészítés módja hasonló – 2-3 teáskanálnyi adagot egy csészébe teszünk, és 200 ml forró, de nem forrásban lévő (kb 100 °C) vízzel leöntjük. Néhány percig kell a zöld kávét ily módon főzni, majd a kávézacc az aljára süllyed, és a főzet készen áll az fogyasztásra. (A kávézacc leszűrhető).
A zöld kávé másik leggyakoribb elkészítési módja, amikor a zöldkávét a klasszikus pörkölt kávéval keverik, és hagyományos kávéfőzőn főzik le. Az így elkészített kávé íze a fekete kávéé, de messze nem olyan erős, és a zöld kávé kedvező hatásai is megmaradnak. Az íze enyhébb, mint a fekete kávénak, de hatása nem kevésbé intenzív. Ugyanolyan koffeint tartalmaz, mint a kis fekete – ennek köszönhetően nagyon stimuláló is.
A zöld őrölt kávé sok polifenolt és más hasznos anyagot tartalmaz, ezért érdemes a fekete helyett vagy azzal 1:3 arányban keverve fogyasztani. A reggeli espresso, cappuccino kedvelői azonban csalódhatnak. A zöld kávé íze nem hasonlít a fekete kávééra, bár ugyanúgy serkentően hat. Ugyanakkor kíméletesebb az emésztőrendszer számára, azoknak különösen vonzó lehet, akik egyszerűen nem szeretik az erős fekete kávét. A lágyabb, kissé savanykás kávé megszokásának jó módja, ha fahéjat, kardamomot, gyömbért vagy a kedvenc édesítőnket adjuk hozzá.
A zöld kávé hátrányai
Számos kísérlet során vizsgálták a zöldkávé biztonságosságát, amik egytől-egyig pozitív eredményekről számolnak be. Azonban mint minden esetben, itt is elmondjuk, hogy mikor érdemes kerülnünk fogyasztását.
Ilyen eset például a koffeinérzékenység. Ha valakinek a koffein problémákat okoz, mint például idegességet és fejfájást, akkor a zöld kávé fogyasztása sem javasolt.
Ezt sem szabad túlzásba vinni, s bár a zöld kávé mellékhatásai nem ismertek, nem jelentősek, a kiegyensúlyozott étrendet kell szem előtt tartani. Illetve egyértelműen hangsúlyozzuk, hogy a zöld kávé terhesség alatt egyáltalán nem ajánlott és gyermekek sem fogyaszthatják.