A napraforgó az egyik legszebb termesztett növény. Dekoratív mivolta mellett egy ropogós, egészséges, finom, tápláló magokat rejt. Népszerű rágcsálnivaló, ami nem csak ízletes, de jótékony hatásai is ismertek, hiszen magas arányban tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagok, nyomelemeket. Számos módon használható, apró kis csoda.
A napraforgó hatása
A napraforgót bizonyára tényleg mindenki ismeri, virágjára már ránézni is öröm. Még sem csupán a szépségéért termesztik. Elsősorban olyan nyersanyag, amelyet olaj előállításához használnak, élelmiszer- és kozmetikai célokra egyaránt. Kínában papírok készítésére használták a napraforgószárakat. De persze kiváló snack is a hántolt napraforgó.
Ezen túlmenően azonban több értékes tulajdonsággal is bír. A természetes és a népi orvoslásban köhögésgátlóként használják, a Közel-Keleten tinktúrákat készítenek és a láz enyhítésére használják a hántolt napraforgót. Bővelkedik fehérjében, esszenciális zsírsavakban és vitaminokban, úgy mint B1-, B2- és főleg E-vitamin. Emellett gazdag ásványi anyagokban, nyomelemekben, mint például a cink, réz, magnézium, kalcium, foszfor, vas, kálium vagy épp a szelén.
A hántolt napraforgómag rengeteg makro- és mikroelemet, aminosavat és fitoszterint tartalmaz, elősegítve az LDL koleszterin csökkentését. Az egyik említett aminosav a triptofán, amely a szerotonin hormon termelődéséért felelős. Csökkenti a sejtkárosodással járó betegségek kialakulását, megvéd a szívbetegségtől és a ráktól is, erősíti az immunrendszert.
A napraforgó mag és a hízás
Kifejezetten sajnos nincs túl sok kutatás, amely a napraforgómag és a testsúlyváltozás közti összefüggést vizsgálna. Azonban a hántolt napraforgóban található tápanyagok, hozzájárulhatnak a fogyáshoz, hiszen növelik a teltségérzetet.
A napraforgó mag tápértéke
A tápérték adatait böngészve láthatjuk, hogy viszonylag alacsony glikémiás indexe van (35), azaz lassú felszívódású, nem emeli meg drasztikusan a vércukorszintet. A napraforgó 100 grammja kb 28 gramm fehérjét tartalmaz és alacsony a szénhidráttartalma.
Nem csak a pörkölve, sósan érdemes fogyasztani, sokféleképp használható a hántolt napraforgó. Hozzáadható kásákhoz, müzlihez, joghurthoz, száraz serpenyőben megpirítva bármilyen salátához adható. Készíthetünk belőle vegán „túrót”, fűszerezve kenyérfeltétet, krémet, de megszórhatjuk vele a pékárukat is.