Előző, feketekömény magról szóló cikkünkben magáról a feketekömény magról írtunk, és természetesen szó esett a feketekömény magolaj hatásáról is. Azonban érdemesebb tüzetesebben utánajárni, hogyan és miként érdemes használni, fogyasztani, és hányféleképp támogatja a szervezetünk egészséges működését.
Röviden a feketekömény magról
A feketekömény olaj segít a puffadáson, csökkenti a gázképződést. Az epe, a máj működését támogatja, mindemellett pedig gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatású, antibakteriális, illetve fungicid tulajdonságai is vannak. Rendszeresen fogyasztva növeli az immunitást, javítja az emésztést.
Kúraszerűen fogyasszunk napi 2-3 alkalommal 1 kávéskanálnyi adagot, kb 1 órával étkezés előtt. Nem kúraszerű, napi szintű fogyasztás esetén napi 1 teáskanálnyit fogyasszunk!
Ha valaki önállóan nem kedveli, ihatja gyümölcslébe, teába keverve is!
Fogyasztása során érdemes heti egy napot és három havonként 1-2 hét szünetet tartani.
Sőt, ételeinkhez, salátáinkhoz is adhatjuk.
Feketekömény olaj hatásai belsőleg
A feketekömény olaj, akárcsak maga a kis fekete mag, számtalan kóros, vagy az egészségestől eltérő állapot segítésére alkalmas. Nagyon magas antioxidánsnak minősül, mely segíthet a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok enyhítésében, a daganatok kialakulásának megelőzésében, emellett pedig gombaölő hatása is ismert.
Antibakteriális, gyulladáscsökkentő, vizelethajtó hatású. Csökkentheti a vérnyomást és a koleszterint; csökkentheti az allergiás és asztmás tüneteket, sőt használható hörghurut esetén is. Nyugtatja a gyomrot, használható puffadásra, gyomorgörcsre, és gyomorfekély okozta panaszokra is.
Segíti a májregenerációját, támogatja a májenzimek termelődését, ezáltal megelőzi a gyógyszerektől vagy egyéb káros anyagoktól (alkohol, tartósítószerek, stb) származó májkárosodást. Elpusztítja emésztőrendszerben elszaporodó káros baktériumokat és gombákat, elősegítve az egészséges mikrobiom visszaépülését.
A bélrendszert képes megszabadítani a letapadt nyálkáktól, segíti azok távozását illetve hatásos lehet a bélrendszerben megtelepedett gombáktól való megszabadulásra.
A feketekömény olaj – pajzsmirigy betegségek
A fekete köménymag olaj ismert immunstimuláló, nem csak a védelmi rendszer erősítésére, de az immunrendszer túlműködése esetén, autoimmun betegségekben, pl pajzsmirigy megbetegedések esetében is érdemes vele étrendünket dúsítani.
Feketekömény olaj – hasnyálmirigy betegségek
Mint ahogy azt már fentebb is írtuk, rákellenes aktivitást igazoltak a következő rákbetegségekkel szemben: vér-, emlő-, vastagbél-, hasnyálmirigy-, máj-, tüdő-, prosztata- és méhnyakrák, vese- és bőrrák, fibrosarcoma.
A feketekömény és olaja is kiváltja a hasnyálmirigy inzulinkiválasztását, másrészt az inzulinérzékenységét fokozza a vázizmokban, a májsejtekben és az izomszövetekben.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy mivel csökkenti a vércukorszintet, ezért cukorbetegségben szenvedők csak orvosi kontroll mellett alkalmazhatják.
Feketekömény olaj – vese betegségek
Érdemes tudni, hogy bizonyos esetekben kerülendő, vagy csakis orvosi felügyelet mellett fogyasztható. Például terhesség ideje alatt tilos alkalmazni. Gyermekeknek, valamint vesebetegségben szenvedőknek szintén nem ajánlott.
Bár védi a vesét és a májat, még a vesekő ellen is hatásos egyes tanulmányok szerint, de ezen szervek komoly megbetegedései esetén a kezelőorvossal konzultálva fogyasszuk!
Feketekömény olaj külsőleg
Fontos tudni, hogy külsőleg is használhatjuk. Lefekvés előtt a mellkast és hátat kenjük be vele, vagy a kezelni kívánt bőrfelületet.
Feketekömény olaj bőrre
A feketekömény magolaj olyan bőrproblémák esetén nyújt segítséget, mint a száraz bőr, az ekcéma, a pikkelysömör, az akné / pattanásos bőr, bőrgyulladás, égési sérülések.
Arcunkat is ápolhatjuk vele, a reggeli arckrémbe pár cseppel keverjünk belőle.
A száraz, durva felületekre (könyök, talp) kenve is szépít.
Feketekömény olaj hajra
A kis házipatikánkat a hajunk épsége és szépsége miatt is érdemes kiegészíteni a feketekömény magolajjal! Korai őszülésre, hajhullásra, a fejbőr szárazságára is hatásos.