Akár újévi, akár tavaszi megújulást tervezünk, vagy csak csupán szeretnénk picit egészségtudatosabban élni, számtalan lehetőségünk van arra, hogy mindezt elkezdjük és megvalósítsuk. Az étkezésünkbe elég néhány alapvető hozzávalót lecserélni, és esetleg egy-két olyan élelmiszert becsempészni az étrendünkbe, ami nem csak egészséges, de laktató és finom is, és így biztosan nagyobb kedvvel tartjuk a diétánkat.
Az egyik ilyen élelmiszer, ami szinte mindig kedvencnek számít, a chia mag.
Érdemes picit közelebbről is megismernünk ezt a ma már szuperélelmiszernek minősülő növényt. A chia mag hatását vizsgáljuk.
A chia mag jótékony hatása
A chia mag, vagy másnéven spanyol zsályamag egy Közép- és Dél-Amerikában őshonos, virágos növény, melyet már a 13. században is termesztettek, az azték és maja harcosok állóképességük és erejük megőrzésére használták, fontos energia- és fehérjeforrásként fogyasztották. Magyarországon mindössze körülbelül 8-10 éve lett ismertebb.
Kiváló forrása az Omega-3 zsírsavaknak, rostoknak, vasnak, kalciumnak, magnéziumnak, mangánnak, réznek és más ásványi anyagoknak. A fogyókúrás és diétás étrendbe könnyedén beilleszthető. Igazi vitamin- és energiabomba, javítja a memóriát és a koncentrációt, erősíti az immunrendszert, csökkenti a „rossz” koleszterin szintet, segít kiküszöbölni a szabadgyököket, támogatja az emésztőrendszerünket.
Különleges íze nincs, talán enyhén diós ízt vélhetünk felfedezni. Illata picit változhat, adott terméstől függően. Általában alapvetően semleges, nagyon enyhe diós, füves utólagos aromával. Könnyen felszívja a vizet, sűrítő tulajdonsággal rendelkezik.
A chia magból tápláló pudingokat, italokat vagy turmixokat készíthetünk, és sok-sok desszert alapja, sütemények és pékáruk hozzávalója, sőt akár lekvár is alkotható vele.
A chia mag hatása a pajzsmirigyre
Szerencsére a modernkori orvoslás is elengedhetetlennek tartja, a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozást. A pajzsmirigy problémák esetén különösen fontos a körültekintően kialakított, személyre szabott étrend.
A pajzsmirigy-betegségekre is pozitívan hat, tekintve, hogy tápanyagai kiegyensúlyozzák az a pajzsmirigy működését, illetőleg az egyes, ezen megbetegedésekből következő autoimmun problémák tüneteit is enyhítheti.
A chia mag hatása a belekre
Rosttartalmának, omega zsírsavainak hála nagymértékben erősíti a teljes emésztő-szervrendszert, és így a beleinket is. Rendszeres fogyasztásával könnyebbnek érezhetjük gyomrunkat, elkerülve a szorulásos, puffadásos, és egyéb panaszokat.
A chia mag hatása a bőrre
Ahogy már írtuk, a chia mag rendkívül gazdag antioxidáns összetevőkben, omega-3 zsírsavakban. Antioxidánsai révén öregedésgátló, cinktartalmának hála pedig a pattanásos és gyulladt bőrnek nyújt hatékony segítséget, de a tág pórusokat is összehúzza. E-vitamin tartalma rugalmasságot eredményez, illetve a sebgyógyulást is elősegíti.
A szépségipar a belőle készült olajat is javasolja, mely nyugtatja a száraz, irritált, érzékeny, és kipirosodásra hajlamos bőrt, emellett elsimítja a kisebb ráncokat, illetve megakadályozza az újabbak kialakulását. Viszont magát a chia magot is tudjuk használni otthon is, remek arcpakolást és bőrradírt készíthetünk vele.
A chia mag hatása a hajra
Ahogy elkezdünk picit többet olvasni a chia magról, észre fogjuk venni, hány cikk – egészségügyi és szépészeti – született a chia mag pozitív hatásairól. Az azték zsályamag a hajunknak is mankója. A megviselt, töredezett hajat belülről energiával és élettel tölti fel, vitaminjainak és ásványi anyagainak köszönhetően. Kívülről pedig hajpakoláshoz téve segíthetjük hajunk megújulását.
A chia mag káros hatása
Szinte minden témában el szoktuk mondani, mikor nem ajánljuk az adott növényt, élelmiszert. A chia mag mellékhatása is olyan, ami ha sokakat nem is érint, mégis foglalkozni kell vele.
Sajnos okozhat panaszt, ezért első fogyasztásnál kis mennyiséget készítsünk csak el, például chia pudingot kókusztejjel, és abból is csak kis mennyiséget fogyasszunk! Ritkán, de előfordulhat, hogy puffadást okoz, illetve egyes allergiákat felerősíthet. Ezt nevezzük keresztallergiának. (Ilyen allergiák pl.: a szezám, mustármag, zab, stb.)
Az ajánlott napi adag 15 gramm (kb 3 teáskanálnyi), amit nem ajánlott túllépni.