Mire jó az útifű maghéj?

Az útifű maghéj egyre szélesebb körben vált, válik ismertté. A rostban gazdag táplálkozás bizonyítottan pozitívan hat az emésztésre, viszont sokan ezt nem tudják hogyan is lehet biztosítani. Az útifű maghéj ezért is szerencsés választás, mert egyszerű és nagyszerű, sok-sok jótékony hatása van a szervezetünkre. Kérdés tehát, hogy az útifű maghéj mire jó?

Az útifű maghéj hatása

A megfelelő mennyiségű rost (napi kb. 25-30 gramm) és folyadék (napi 1,5-2 liter) segíti a megfelelő emésztést; ezek hiányában különböző egészségügyi problémák léphetnek fel, például májműködési zavarok, epebántalmak, túlsúly, sajgó ízületek, székrekedés, puffadás. Az útifű maghéj kíméletes méregtelenítő, béltisztító hatású növény, mely kitűnő az emésztőrendszerünk tisztításában és még számos más előnnyel is bír.

Fontos tudni, hogy a világon legalább 250-féle útifüvet tartanak számon. Az útifű maghéj vagy másik nevén indiai bolhafű (tudományos nevén Plantago ovata, ezen belül plantago psyllium) nem azonos a meghűléses betegségek esetén jótékony hatású lándzsás útifűvel (Plantago lanceolata).

Alaposan tisztít, garantáltan megköti és eltávolítja a vastagbélben lerakódott méreganyagokat, mégpedig azokkal a káros baktériumokkal együtt, amelyek krónikus betegségeket okozhatnak, s hosszú távon akár a belek rákosodását is kiválthatják. Megkönnyíti és rendszeressé teszi a székletürítést, az anyagcsere felgyorsítása és a bélrendszer tisztítása révén pedig fogyasztó hatást fejt ki. Jelentősen csökkenti a káros koleszterin szintjét, növeli a glükóztoleranciát, valamint segít megelőzni az érelmeszesedés és a koszorúér-betegségek kialakulását.

Az útifű maghéj székrekedés ellen

Az útifű maghéjnak rendkívül magas a rosttartalma, amely segít helyreállítani az emésztőrendszer működését, hozzájárul a salakanyagok minél gyorsabb eltávolításához, és biztosítja a tápanyagok minél nagyobb arányú felszívódását.

Mindemellett az útifű maghéj béltisztításra is alkalmas, hiszen kíméletes méregtelenítő, tisztító hatású növény, mely kitűnő az emésztőrendszerünk tisztításában és még számos más előnnyel is bír.

Az útifű maghéj bélgyulladás esetén is javallott rost. Megelőzésképp és már kialakult Chron betegség vagy IBS esetében is ajánlja az orvos, hogy csökkentsük a szénhidrátbevitelt, , igyunk sok vizet, együnk sok nyers ételt, zöldséget, gyümölcsöt és rostot. Erre pedig remek alternatíva az űtifű maghéj.

Komoly kúrát azonban már kialakult gyulladás, és egyéb betegség esetén ne tartsunk, az étrendünket minden esetben az orvossal egyeztetve alakítsuk ki és azt tartsuk be!

Útifű maghéj cukorbetegeknek

Általános tapasztalat, hogy pozitív az útifű maghéj bélflórára gyakorolt hatása. Nem csak irritábilis bélszindróma vagy egyéb gyomor- és bélgyulladások, betegségek esetén szokta javasolni a kezelőorvos, hanem esetenként a cukorbetegeknek is, hogy fogyasszon útifű maghéjat. Hozzájárulhat a vércukor megfelelő szinten tartásához, ezáltal segítséget nyújthat a kettes típusú cukorbetegség kezelésében.

(Amit viszont nem győzünk hangsúlyozni, hogy ezek nem orvosi, szakmai egészségügyi ajánlások, pusztán élelmiszeripari tanulmányok, megfigyelések és tapasztalatok. Semmi esetre sem hagyható ki az orvosi konzultáció betegség esetén és minden kezelés, étrend egyedi, egyéni, amit a kezelőorvossal együtt érdemes kialakítani!)

Útifű maghéj gyerekeknek

Bár nem is jellemző, hogy gyermekeknek adnák, de jó tudni, hogy két év alatti gyermekek, illetve várandós, szoptató nők számára az útifű használata nem javasolt! (Az útifű maghéj csecsemőknek pedig ebből kifolyólag egyenesen tilos. Ilyesmit még a hozzátáplálás elkezdésekor adunk. A speciális pépek nem útifű maghéjjal készülnek.)

Az útifű maghéj mivel helyettesíthető

Ha még sem szeretnénk ezt fogyasztani, vagy valamiért nem megengedett, akkor figyeljünk rá, hogy sok friss  (ha lehet nyers) zöldségeket, gyümölcsöt fogyasszunk, illetve pl kölest, tápiókát, tökmagot,  szentjánoskenyérmagot, kukoricát, szóját, mandulát, stb

Útifű maghéj – ellenjavallat

Az útifű maghéj ellenjavallatait is fontos szem előtt tartani: más hashajtó, puffadásgátló, vagy emésztéskönnyítő hatású szerrel egyidejűleg soha ne alkalmazzuk! (Kúraszerű fogyasztása esetén, de egyéb esetben is orvossal konzultálva.)

Az útifű maghéj a kártékony baktériumok mellett a hasznos baktériumokat is eltávolíthatja a bélrendszerből, ezért alkalmazásának ideje alatt ezek pótlására érdemes élőflórás natúr joghurtot vagy kefírt fogyasztani esetleg probiotikumot szedni.

Az útifű maghéj a gyógyszerek hatását befolyásolhatja, ezért a gyógyszer bevétele és az útifű maghéj elfogyasztása között legalább 2 órának feltétlenül el kell telnie.

Ez az étkezésre is vonatkozik! Az útifű maghéj megakadályozza a cukor felszívódását, s a vércukorszint zuhanását eredményezheti.

Tedd a kosaradba az ajándékodat,

nehogy itt felejtsd!

Köszönjük,hogy olvasod a blogunkat!

Ezért megajándékozunk egy kis csomag hibiszkusz virág teával!