A különböző növényi olajok használatát az egészségügyi szakemberek szinte mindegyike elismeri, ajánlja. (Az olajok fogyasztásának elvetését szorgalmazó irányzatok sok esetben cáfolva lettek és nem kellően bizonyítottak még.) Az olívaolaj talán a legnépszerűbbek közé tartozik, de belső és külső felhasználás szempontjából is nagyon széles a paletta. A mandulaolajtól kezdve az argánolajig bizonyára sokan találkoztunk már ezekkel. A mi egyik nagy kedvencünk, a tökmagolaj, amit nem csak a gasztronómiai élvezetek miatt érdemes otthon tartani, hanem több más külső-belső problémára megoldást nyújthat. No de mik ezek, és hogyan használjuk? A tökmagolaj használata igen sokrétű, ezekkel ismerkedünk most meg.
A tökmagolaj mire jó?
A tökmagolaj talán nem olyan ismert és közkedvelt, mint az olíva- vagy repceolaj, de ugyanúgy számtalan áldásos hatása van. A népszerűségi „versenyben” csak azért marad el picit társai mellett, mert ebben nem ajánlott sütni, hidegen kell fogyasztani – csak akkor őrzi meg jótékony tulajdonságait. A zöld aranynak is nevezett tökmagolajban található zsírok 80% -a telítetlen zsírsav, főleg linolsav és oleinsav, azaz Omega-3 és az Omega-6 források. Ezen túlmenően többek között fitoszterint, szkvalént, A-, C-, D-, E- és B-vitaminokat, cinket, káliumot, szelént és béta-karotint is tartalmaz. A tökmagolajban található szkvalén egy erős antioxidáns, amely rákellenes tulajdonságokkal rendelkezik, és támogatja a máj, zsírtalanító folyamatát. Ez az olaj természetes segédanyagként is ismert az élelmiszerparaziták elleni küzdelemben. (A benne lévő alkaloidok károsítják a behatolók idegrendszerét, és segítik őket a szervezetből való kilökésben.)
A tökmagolaj alkalmazása azonban ennél több lehetőséget rejt magában.
A tökmagolaj – saláta
A tökmagolajat nemes egyszerűséggel fogyaszthatjuk salátánkon is. Egy kevés olajjal locsoljuk meg vele az ételt, ami nem csak az egészségünknek tesz jót, de egy plusz, enyhén diós ízt is kölcsönöz annak.
Tökmagolaj főzéshez
A tökmagolajat mint írtuk, nem használjuk sütéshez, sőt főzéshez sem igazán. Hevítéssel a benne található tápanyagok tönkremennek. Salátákhoz, mártásokhoz (amikor az már nem forró) utólag adható, illetve sütőtök krémlevesen dresszingként használhatjuk. Tényleg isteni, nem csak ízében, de már látványában is. Hidegen tálalt ételekhez ajánlhatjuk inkább.
Tökmagolaj prosztatagyulladásra
A modern orvostudomány és a természetgyógyászat is tökmagolajat (is) javasol a prosztata hiperplázia, azaz megnagyobbodás és a prosztatagyulladás csökkentésére, a tünetek, kellemetlen panaszok enyhítésére. Egyes elméletek szerint minden második férfi legalább egyszer tapasztalja saját magán a prosztatagyulladás tüneteit, melyet akár egy kamasz, a 18. évéhez közeledő fiatal is érezhet. A tökmagolaj képes mérsékelni a gyakori vizelési ingert, mint a prostatitis egyik ismert tünete. A tökmagolajban megtalálható az E-vitamin, valamint a szelén, amelyek együttesen erősítik a szervezet ellenálló képességét prosztatagyulladás esetén (is).
A tökmagban lévő delta-7-szterol gátolja a prosztata szövetét szaporító dihidrotesztoszteron hormon kötődését az adott receptorhoz. Ugyanakkor a tökmagolaj egyes véralvadásgátló készítményekkel együtt alkalmazásakor esetenként a véralvadás labor paraméterei megváltozhatnak, így ekkor fokozott óvatosság és a kezelőorvos tájékoztatása szükséges. Napi 190-600mg tökmagolaj fogyasztása járul hozzá a prosztata megfelelő működéséhez, a vizelet áramlásához.
A tökmagolaj székrekedésre
A tökmagolaj lazítja a székletet, támogatja az emésztést. Mind a népgyógyászat, mind a modern orvoslás ajánlja az emésztéssel kapcsolatos problémákra, hiszen puffadásgátló hatású és székrekedés ellen is javasolt. (Ezt óvatosan, ha lehet orvossal konzultálva történjen a fogyasztás ezutóbbi esetben, mert bár természetes hashajtó, de mértékkel fogyasztandó.)
A tökmagolaj bőrre kenve
Az érzékeny, gyulladásra hajlamos bőrre jótékonyan hat a tökmagolaj. A benne lévő szelén és az E-, A-vitaminok antioxidánsok, megvédenek a káros szabadgyököktől. Emellett pedig természetesen belsőleg is érdemes fogyasztani fennálló probléma esetén.
A tökmagolaj adagolása
Fogyaszthatjuk kúraszerűen vagy ételekhez adva. Utóbbira fent már említettünk példát. Előbbi esetben annyit tesz, hogy minden reggel, éhgyomorra elfogyasztunk kb. 1 evőkanál hidegen sajtolt tökmagolajat (ez az ajánlott mennyiség felnőtteknek).
A tökmagolaj tárolása
Száraz, sötét és hűvös helyen, közvetlen napfénytől védve tároljuk. Felbontás után 4-10 °C-on tárolandó, legfeljebb 3-4-5 hétig használható.