A máriatövis mag és a máriatövis olaj népszerű étrend-kiegészítők, sokféle módon támogatja szervezetünket. Az olajok fogyasztásáról pro és contra lehet olvasni, de bizonyított egészségügyi tény, hogy bizonyos zsírban oldódó vitaminokhoz fontos, hogy fogyasszunk zsiradékot is, ezek közül pedig a napraforgó étolaj helyett érdemes például kipróbálni más növényi olajokat is. Ezeket nem csak sütéshez, főzéshez használhatjuk, de salátáinkhoz, hideg ételeinkhez is adhatjuk, s nem utolsó sorban igencsak kedvezően hatnak szervezetünkre. Az egyik kedvencünk a máriatövis olaj, amelyet leginkább májvédő hatásáról ismernek. De hogyan is alkalmazzuk, fogyasszuk?
A máriatövis olaj adagolása
A máriatövist, latin nevén Silybum marianum, egy gyomnövény, melyet kb. 2000 éve használnak az emberek. Olaját, kivonatát használják leggyakrabban, de magját és porított magját is fogyasztják, igyekezve megőrizni sejtregeneráló hatását. Elősegíti az emésztőrendszer egészséges működését, beindítja az enzimképződést, növeli az epetermelést, csökkenti a gyulladást, és megnyugtatja a nyálkahártyát a szervezetben. Méregtelenítő hatását számos területen használják, segíti a méreganyagok, toxinok távozását a szervezetből, melyek sokféle betegségért felelősek (rák, diabétesz, vesekő, magas koleszterinszint, stb.). Gátolja az UV-fény által kiváltott oxidatív stresszt, ezáltal a bőrrák és egyéb bőrbetegségek kialakulását.
Mégis leginkább természetes májvédő hatásáról és méregtelenítő tulajdonságáról ismert. A máriatövis olaj lecsökkenti, sőt akár vissza is fordítja a károsodást a májban, amit például a mindennapi szennyezés, a nehézfémek jelenléte és más veszélyforrás okozhat. Segíti a májsejtek újjáépítését, természetes módon megfordíthatja az alkoholfogyasztás, a légszennyezés, és más környezeti tényezők káros hatásait! A májunk az egyik legfontosabb belső szervünk, mely egész vérképünket meghatározza, mondhatni egész szervezetünk vértisztítója. Segíti a hormontermelést, méregtelenít, az epét a vékonybélbe engedi, így a zsírok fel tudnak szívódni az élelmiszerekből.
A máriatövis olaj szedése bizonyítottan támogatja májunkat, kúraszerűen is használhatjuk. Olajként többféle módon tudjuk használni, elfogyasztani, ezáltal szervezetünkbe juttatni, de kúraszerűen közvetlen is fogyaszthatjuk.
Idült vagy heveny májgyulladásra, májzsugorodás és gyógyszerek vagy vegyszerek okozta májkárosodás esetén, illetve zsírmáj kezelésére erősen ajánlott fogyasztása, de annak is, aki túlzottan sok alkoholt iszik. A kúra során 50 ml ajánlott 80 kg testsúlyig, felette 100 ml, majd egy hét szünet után a kúrát érdemes megismételni.
Fogyasztása 80 kg-ig naponta 1,5 ml (1 mokkáskanálnyit), 80 kg felett napi 3 ml (1 teáskanálnyit) reggel éhgyomorra, szájban nyállal jól elkeverve, kúraszerűen. (Napközben fogyasszunk sok folyadékot, így a méreganyagok könnyebben távoznak!)
A máriatövis olaj fogyasztása
A máriatövis olajat azonban nem csak a fent olvasható módon lehet fogyasztani, hiszen az ízlésünk sem egyforma, és természetesen elismerjük, olajat enni, inni kiskanállal sem olyan egyszerű. A máriatövis olaj bevétele így nehézkes lehet, ezért vannak, akik kapszulára esküsznek.
A legjobb megoldás azonban tényleg a hidegen sajtolt, natúr olaj, amit akár étkezés közben fogyasztunk el. Adhatjuk salátánkhoz is, vagy blansírozott, grillezett zöldséghez adhatjuk, meglocsolhatjuk vele finoman azokat. A gyökérzöldségekhez (répa, zellerszár, karalábé, stb) például jól passzol az enyhén füves illatú máriatövis olaj.